eur:
389.72
usd:
362.67
bux:
68068.25
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

BRICS-csúcs: Brazília, Oroszország, India és Kína kinőtte a fejlődő státuszt

Kínában tartja éves csúcstalálkozóját a legnagyobb fejlődő országokat tömörítő BRICS-csoport. Brazília, Oroszország, India, Kína és - a Peking meghívására idén csatlakozott - Dél-Afrika vezetői csütörtökön ülnek tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák az aktuális világpolitikai és világgazdasági témákat, és egyeztessenek a csoport jövőbeli terveiről.

A kereskedelmet illető kérdésekről szerdán a szakminiszterek külön is tárgyalnak.

A Hainan szigetén tartandó, sorban harmadik hivatalos találkozó a fejlődő országok érdekeinek a nemzetközi színtéren való erőteljesebb képviseletét is segíti. A BRICS a világ legfejlettebb országait magában foglaló G7-csoport ellensúlyaként szolgálhat a szélesebb körű tárgyalásokon, így például a húsz legnagyobb gazdaságot tömörítő G20 találkozóin vagy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) fordulói során.

E szerep hangsúlyossá válását jelzi az is, hogy Vu Hajlong (Wu Hailong), a kínai külügyminisztérium munkatársa jelezte: Dél-Afrika belépése után több fejlődő állam is kifejezte csatlakozási szándékát, Kína pedig nyitottnak mutatkozik a bővítést illetően. A szkeptikusabb nemzetközi elemzések ugyanakkor megjegyzik, hogy a szorosabb együttműködés javarészt Kína nagyhatalmi érdekeit szolgálja. Peking mindig is a perifériára szorult fejlődők vezérének szerepére törekedett, miközben a BRICS-tagországok eltérő politikai rendszerei, gazdasági szerkezete, nem utolsósorban árfolyam-politikája és érdekkülönbségei komoly súrlódásokhoz vezethetnek a csoportosuláson belül.

A BRICS világgazdaságban betöltött pozíciójáról megoszlanak a vélemények. A mozaikszót 2001-ben megalkotó Jim O'Neill, a Goldman Sachs eszközkezelőjének vezérigazgatója kedden a China Daily című napilapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy Brazíliát, Oroszországot, Indiát és Kínát tíz év távlatában fejlődő országnak tekinteni "sértés és helytelen". A közgazdász a jövőben a "növekedő gazdaságok" kifejezés használatát javasolta, hangsúlyozván, hogy ezen államok jelentősen hozzájárultak a világgazdaság növekedéséhez.

O'Neill véleményét a Nemzetközi Valutaalap számításai is alátámasztják, eszerint az öt BRICS-ország tavaly 60 százalékban járult hozzá a világgazdaság növekedéséhez, összesített GDP-jük 2012-ben 15,91 ezer milliárd dollárt tesz majd ki, ami meghaladja az Egyesült Államok jövőre várható 15,88 milliárd dolláros hazai össztermékét.

Címlapról ajánljuk
Bujdos Eszter az üzemanyagárakról: most lehetünk optimisták

Bujdos Eszter az üzemanyagárakról: "most lehetünk optimisták"

A kormányzat nyomásának engedve, illetve az olaj világpiaci árának következtében folyamatosan csökken az üzemanyagok ára a hazai benzinkutakon. Ha a forint erősödni tudna a dollárhoz képest, akkor az árak elérnék a régiós középmezőny átlagát. Az InfoRádió az árak alakulásának hátteréről és a várakozásokról kérdezett szakértőt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×