eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Élelmiszerek a megújult tatabányai Interspar nagyáruházban az avatás napján, 2017. november 29-én.
Nyitókép: MTI/Bodnár Boglárka

Ennyit hoz a konyhára az élelmiszerárstop, a megszűnésével pedig így ugranának meg az árak

Februártól márciusig legalább 30 milliárd forintot nyertek a családok az élelmiszerek árstopjával – a boltosok pedig ennyit buktak rajta.

A kormány az árstopokkal kapcsolatos döntések meghozatala előtt azt értékeli, azok milyen hatással vannak a szektor bevételeire, nyereségére, a nemzetgazdaságra. A döntésnek összetett közgazdasági számítások képezik majd az alapját, az élelmiszerárstopról pedig már a jövő héten tárgyalnak – mondta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón.

A blokkk.hu kiskereskedelmi blog arról írt, hogy próbálnak lavírozni a boltosok, és ha korábban még kísérleteztek is beruházás átütemezéssel, más költségcsökkentéssel, a napról napra növekvő árnyomás és beszerzési áremelkedés nyomán egyre nagyobb arányban kénytelenek rápakolni az árstopos veszteséget más portékákra: végül a vásárló állja a számlát.

A kisebb boltosok elbandukolnak a nagyáruházba árut beszerezni, hiszen azok olcsóbbak a nagykernél.

A vendéglősök is amit lehet, már nem a szokásos csatornán, hanem a diszkontokban veszik meg.

A blog az MNB adatai alapján számolta ki, mennyi a boltosok vesztesége, illetve a vásárlók nyeresége az élelmiszerárstopon.

Az MNB számításai szerint a 7 alapvető élelmiszer súlya a fogyasztói kosárban 1,7 százalék. Az inflációt februárban negyed százalékkal, márciusban fél százalékkal mérsékelték.

A háztartások fogyasztási célú kiadásai előreláthatóan elérik 2022-ben a 29 ezer milliárd forintot, az előző évi közel 25 és fél ezer milliárd forinthoz képest (folyó árakon nézve). Ez alapján az árstopos élelmiszerféleségek az 1,7 százalékos súlyuk alapján 2022-ben megközelítik az 500 milliárd forintos értéket. Havonta ez nagyjából 42 milliárd forint. Az élelmiszerboltok teljes bevétele 500-520 milliárd forint volt januárban és februárban a KSH szerint.

És így már megbecsülhető, hogy

  • februárban körülbelül 5-6 milliárd forintot,
  • márciusban legalább 10-12 milliárd forintot

takaríthattak meg a vásárlók az étekárstoppal. Az április sem hozott enyhülést az árnyomásban, így az élelmiszerárstop fennállásának három hónapjában legalább összesen legalább 30 milliárd forint megtakarítást hozott.

A KSH fogyasztói árai és a Porfolio árstop megszűnése esetén májusra várható árbecslése alapján így néz ki a hatósági árak hatása egyes termékekre:

termék október január május (árstop vége esetében)
sertéscomb 1.420.- 1.440.- 1.600.-
csirkemellfilé 1.600.- 1.730.- 2.000.-
kristálycukor 261.- 287.- 300.-
búzafinomliszt 203.- 242.- 270.-
napraforgó-étolaj 713.- 802.- 1.000.-
2,8%-os UHT tej 268.- 315.- 340.-

Az üzemanyag súlya a háztartások kiadásaiban 6,5 százalék, az árstop árlefogó hatása februárban háromnegyed százalék, márciusban két és fél százalék körüli volt. Ez éves szinten közelítené a kétezer milliárd forintot, havi átlagban a 160 milliárd forint lenne. (A KSH adatai szerint februárban 200 milliárd forint volt a kutak forgalma).

A családok megtakarítása így 16 milliárd forint körül lehetett februárban, márciusban ennek a háromszorosa.

Az MNB számításai szerint az infláció mérséklését célzó kormányzati intézkedések révén a háztartások havonta átlagosan 12 ezer forintot takarítanak meg november és március között, összesen mindez átlagosan 60 ezer forintot hagy a háztartásoknál a rezsicsökkentéssel együtt. A blog zárásként felteszi a kérdést:

végül ki állja a számlát?

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×