eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Lakásmaffia nyerészkedhet a Nemzeti Eszközkezelőn?

Akár a forgalmi értéknél is olcsóbban veheti meg az ingatlanát az az ötezer szerencsés jelzáloghiteles, akiknek a lakását megvásárolja a Nemzeti Eszközkezelő. A Pénzcentrum.hu számításai szerint akár egymillió forintot is kaszálhatnak az ügyleten azok az adósok, akiknek sikerül visszavásárolniuk lakásukat az államtól.

A kormány döntött a Nemzeti Eszközkezelő Társaságról (NET); a hiteladós az ingatlanban maradhat bérlőként, és ha konszolidálódik a helyzete, akkor visszavásárolhatja azt. Az állam 2014 végéig öt ezer lakást vásárol meg, a földrajzi elhelyezkedéstől függően, a szerződéskori forgalmi érték 35-55 százalékán.

A bérleti díjat rendeleti úton szabályozza a kormány, a szociális helyzetet figyelembe véve. Ugyanakkor a bérlővé vált hiteladósok az MNB alapkamattal megemelve, ugyanazon az áron vásárolhatják vissza az ingatlant, amilyen áron az állam megvásárolta azt a banktól. A visszavásárlást legkorábban hat hónap múlva kezdeményezhetik.

A NET szolgáltatásait a hiteladós vagy a vele egy háztartásban élő házas- és élettárs veheti igénybe abban az esetben, ha legalább két gyereket nevelnek. Előírás, hogy a hitelszerződés 2009. december 31. előtt köttessék, s feltétel az is, hogy az ingatlan akkori forgalmi értéke nem haladhatta meg városokban a 15, kistelepüléseken a 10 millió forintot. Az is feltétel, hogy a tartozás tartósan késedelmes legyen, vagyis 180 napon túli elmaradással bírjon a háztartás.

Konkrét példa

Nos, a fentiek fényében tételezzük fel, hogy egy állampolgár 2007 januárjában 11 millió 250 ezer forint deviza alapú hitellel vásárolt meg egy 15 millió forint forgalmi értékű budapesti vagy megyei jogú városban található ingatlant.

A Pénzcentrum számítása szerint jelen devizaadós 2010 végéig mintegy 4,6 millió forintot törlesztett hiteléből addig, míg a növekvő árfolyamok miatt már nem bírta tovább a részleteket. A törvény értelmében a szerződéskori forgalmi érték 55 százalékán veszi meg az állam a problémás hitelesek ingatlanát, tehát hősünk esetében 8,25 millió forintot fog kifizetni a NET az ingatlan földrajzi elhelyezkedésétől függően.

A bérlővé vált hiteladós később az MNB alapkamattal megemelve, ugyanezen az áron vásárolhatja majd vissza az ingatlant. Tehát hősünk esetében ez akár azt is jelentheti, hogy az önrész, az eddig befizetett törlesztő részletek, valamint a visszavásárlási ár összege (összesen: 13,6 millió forint) még úgy is az ingatlan valós értéke alatt marad, ha azt vesszük, hogy az ingatlanárak jelentős esést produkáltak a gazdasági válság hatására.

Nagyon eltérően reagált a gazdasági válságra a magyar ingatlanpiac: akadnak területek, ahol néhány százalékos emelkedést mutatnak az ingatlanárak, míg egyes területeken akár 30 százalékos áresés is tapasztalható volt. Országos átlagban közel hétszázalékos csökkenés volt megfigyelhető a 2008 és 2010 közötti időszakban, míg Budapesten nyolc százalékkal süllyedt az átlagár. Azóta általánosságban kijelenthető, hogy az ingatlanárak stagnálást mutatnak. Tehát emlegetett bérlővé avanzsált hitelesünk otthona jelen piaci környezetben körülbelül 14 millió forintot kóstálhat.

Természetesen arról sem szabad megfeledkezni, hogy az adósnak csak hat hónap elteltével van módja visszavásárolni az állam kezébe került ingatlant, tehát fél évig fizetnie kell az albérleti díjat az Eszközkezelőnek. Ugyanakkor ennek mértékét az adós szociális helyzetét figyelembe véve határozza meg a kormány, így ez aligha lesz több mint 300-350 ezer forint egy fél évre (50-60 ezer forint/hó).

Tehát amennyiben az ingatlanpiaci helyzet stabilizálódik, elindulnak felfelé az árak, és legrosszabb esetben is elérik a 2007-ben mért értéket, akkor akár egymillió forintnál is többet kereshet a korábban említett adós a tranzakción - feltéve, ha lesz miből visszavásárolnia ingatlanát.

Fontos megjegyezni, hogy egy éven belül hitelfelvételen aligha gondolkodhat, mivel csak azután kerül le a BAR-listáról, így hitelképtelennek minősül. Mindenesetre a lehetőség adott. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ezzel a megoldással még a 180 forinton végtörlesztő ügyfeleknél is jóval jobban jár, főként, hogy olcsóbban juthat hozzá az ingatlanához, mint amennyit az valójában ér.

A Pénzcentrum.hu véleménye szerint a késedelembe esett hitelesek valószínűleg nem lesznek képesek kifizetni még az Eszközkezelő által kért csökkentett összeget sem, mivel önerő híján még a BAR-listáról történő törlésük után sem lesznek hitelképesek. Mások azonban kihasználhatják a kínálkozó alkalmat.

Amennyiben valóban piaci ár alatt hozzá lehet majd jutni némelyik ingatlanhoz, akkor lesznek majd olyanok, akik szívesen megváltják majd az ingatlant az összes eddigi terhével együtt az adósoktól. Bár így a bedőlt hiteles jó esetben visszakaphatja az önerejét, s az eddig befizetett törlesztő részleteket (vagy legalábbis ezek egy részét), ugyanakkor a tőkével rendelkező "nyerészkedő" azon túl, hogy jutányos áron juthat majd hozzá a kiszemelt ingatlanhoz, még jókora veszteséget is okoz az államnak.

Címlapról ajánljuk

Tényleg megvan a válasz az ősi piramisok titkára?

A Nílus egy mára teljesen eltűnt, ősi mellékága mentén épültek fel az ókori egyiptomi piramisok, köztük a híres gízai piramis, több mint négyezer éve - állapította meg a piramisok építésének rejtélyét kutató amerikai kutatócsoport.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×