eur:
400.88
usd:
367.19
bux:
74260.47
2024. október 14. hétfő Helén

Ne dobja el a blokkot, ha nem akar idegeskedni!

A vásárlás öröme helyett kellemetlenség jöhet, ha nem őrizzük meg a kapott blokkot, számlát. A bizonylat megtartása nem csupán amiatt fontos, hogy élni tudjunk a jogainkkal - figyelmeztet a Fogyasztóvédők Országos Egyesülete.

Az egyesület példaként egy, az interneten terjesztett lánclevelet említ, amely szerint egy hipermarketben történő vásárlást követően a vevő a pénztári blokkot nem vette magához, hanem azt otthagyta a pénztár környékén.

Amikor azonban a bevásárlókocsival az autójához ért, utána futott egy ember, azt állítva, hogy ellopta az általa vásárolt árut. Azonnal mutatta a vásárló által eldobott/elhagyott pénztári bizonylatot és nyomban telefonált rendőrért. A történet szerint a vevőt az "mentette" meg, hogy bankkártyával fizetett, aminek természetesen nyoma volt.

Lehet kételkedni abban, hogy valóban megtörtént-e az eset, azonban a fogyasztóvédők tapasztalatai szerint valóban gyakran nem figyelünk arra, hogy megőrizzük a vásárlásnál kapott bizonylatot. Pedig ez nem csak azért célszerű, hogy elkerüljük a - kétségkívül szélsőséges példa szerinti - kellemetlenségeket, hanem azért is, hogy élni tudjunk jogainkkal.

A vásárlást követően célszerű még a helyszínen ellenőrizni, hogy a vásárolt cikkek megfelelő mennyiségben és áron szerepelnek a blokkon. Különösen akciók esetén tapasztalható, hogy a reklámozott ártól eltérő áron kapjuk meg a terméket, esetleg nem is azt, amit szerettünk volna, hanem ahhoz hasonlót.

Fontos tudni, hogy amennyiben a terméken több ár van, vagy az ár feltüntetése nem egyértelmű, akkor a feltűntetett árak közül a vásárló számára legkedvezőbbet kell alkalmazni.

Érdemes megőrizni a blokkot azért is, mert esetleges későbbi szavatossági igényünket ennek alapján érvényesíthetjük. A blokk a bizonyítéka annak, hogy a hibás terméket hol, mikor, kitől vásároltuk. Ennek hiányában a kereskedő vagy szolgáltató könnyen kimentheti magát a felelősség alól: nem ő volt az, aki a reklamáló fogyasztóval szerződött.

Gyakori, hogy az úgynevezett blokkgaranciát alkalmazza a forgalmazó. Azaz a termékre vállalt garanciát a blokk bemutatása ellenében - külön jótállási jegy nélkül - érvényesítheti a vásárló.

Ha a blokkra, számlára nincs szükségünk, azt semmisítsük meg, de csak akkor, ha már távoztunk az üzletből, és ne tegyük lehetővé, hogy azzal mások esetleg visszaélhessenek.

Az egyesület tagjai gyakran tapasztalják, hogy a bankjegy-automaták közelében is rengeteg otthagyott/elhagyott bizonylat található. Ha nincs szükségünk a bizonylatra, válasszunk ennek megfelelően a gép menüjében, ha pedig mégsem így döntöttünk várjuk meg a bizonylat nyomtatását, és azt vigyük magunkkal, vagy semmisítsük meg. Kerüljük annak lehetőségét, hogy adatainkkal visszaélhessenek!

A blokk/bizonylat megőrzése azért is jó, ha szokásunkká válik, mert sok esetben az üzlet elhagyásáig a biztonsági szolgálatok - de vannak olyan országok, ahol akár a hatóságok is - kérhetik a vásárlást igazoló dokumentumot - figyelmeztet a Fogyasztóvédők Országos Egyesülete.

Címlapról ajánljuk
A hannoveri villamosok HÉV-ként való használata csak végső megoldás lehet
Bolla Tibor az InfoRádióban

A hannoveri villamosok HÉV-ként való használata csak végső megoldás lehet

Hétfőn először ült össze főváros Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottsága, amelynek ülésén úgy döntöttek, megvizsgálják, hogy a múlt héten nyilvánosságra került HÉV-vonalak ritkítása ügyében a főváros tudna-e segíteni a felszabaduló régi villamosaival.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×