eur:
388
usd:
360.25
bux:
69016.26
2024. május 9. csütörtök Gergely

Albérleti körkép: összeköltöznek a diákok

Már a válság beköszöntekor meg lehetett jósolni, hogy annak egyik jelentős hatása az albérleti piac élénkülése lehet. Az egyetemi és főiskolai albérletkeresés apropóján készített körképet az Otthon Centrum a főbb egyetemi városokban. Kiderült, hogy a szülők már nem vesznek lakást a gyereknek, aki inkább több társával költözik össze.

Debrecenben

idén is érezhető a piac élénkülése a ponthatárok kihirdetése óta. A hitelfelvétel szigorodása, a magasabb elvárt önerő miatt viszont látványosan megfordult az előző években jellemző tendencia; a szülők nem vesznek lakást diákgyereküknek arra hivatkozva, hogy, bérlőtárssal megoszthatóak a költségek és az ingatlan öt év távlatában is jó befektetés.

Ez a legtöbb egyetemi városra jellemző tapasztalat. Jelenleg típustól függetlenül keresettek az egyetem közeli 1, 5 - 3 szobás lakások. A városban nem jellemzőek a főbérlős lakások, a diákok leginkább többen összeállva keresnek albérletet.

Mivel az egyetem közeli lakások keresettek, azokból nincs elég, így nem jellemző a bérleti díjak csökkenése tavalyhoz képest. Az alsó kategóriás panellakások azonban 10-15 százalékkal olcsóbban bérelhetőek ki. Az átlagos bérleti díj tégla lakások esetében 1000-1700 Ft / m², míg a paneloknál ennek csupán a fele-kétharmada.

A miskolci lakáspiacot csak enyhén, és augusztusra szorítkozva mozgatja meg a diákok albérlet-keresése. A legkeresettebbek természetesen az egyetem közeli, illetve tömegközlekedéssel jól ellátott városrészek és a 1,5-2 szobás téglalakások. Főbérlős lakást is sem sokan keresnek.

Bár a váltság hatására a kínálat bővült, a bérleti díjakban nem látszik csökkenés. A bérleti díjak jóval alacsonyabbak a debreceninél, jellemzően 650-850 F t /m² között mozognak.

Szegeden is csak a módosabb szülők azok, akik manapság inkább jó helyen lévő, lehetőség szerint újszerű lakást vesznek gyermeküknek, amelyet az egyetemi évek leteltével könnyen el tudnak adni.

Itt is csoportosan és elsősorban a belvároshoz közel keresnek lakást a diákok. A fűtési mód alapján nagy különbségek adódhatnak: míg egy 2-3 szobás távfűtéses panellakás bérleti díja legfeljebb 35 ezer Ft, egy egyedi fűtéses lakásért 50-80 ezer Ft-ot is elkérhetnek a rezsin felül.

Érdekes módon, Győrött továbbra is gyakori megoldás a szülők lakásvásárlása a bérlés helyett. A diákok próbálnak téglalakást találni, elsősorban az egyetem, illetve a városközpont közelében. A panel csak másodlagos lehetőségként jön szóba. Az egyedüli és albérlőtársas költözés egyaránt jellemző.

Miskolchoz hasonlóan, itt sem hozott bérleti díj csökkenést a kínálat bővülése. Ez utóbbi oka az, hogy a lakáseladók a magasabb ár reményében egyelőre kivárnak, de addig is kiadják az általuk nem használt lakást. Az egyetemhez közeli téglalakások jellemző bérleti díja 1000 Ft / m², míg attól távolabb 750-900 Ft / m². A panelárak ennél négyzetméterenként 100-150 forinttal olcsóbbak.

Sopronban 30-50 m² közötti, egyedi fűtésű garzonokat és kétszobás lakásokat keresnek a diákok. Míg az elsőévesek jellemzően egyedül, második évtől viszont már többen összeállva vesznek ki albérletet. A kínálat nem bővült tavaly óta, így most is hiány van jó albérletekből. Gyakran a bérbeadók válogathatnak a bérlőjelöltek közül. Ennek megfelelően a bérleti díjak sem csökkentek. Jellemző bérleti díj egyetemhez közeli téglalakásnál 1000-1500 Ft / m², míg távolabb 1000 Ft / m² és paneleknél egységesen négyzetméterenként 700 forinttal kell számolni.

A veszprémi lakáspiacot nem mozgatja meg látványosan az albérlet-keresési időszak; az élénkülés az egyetem és a központi kollégium környezetére korlátozódik. A diákok leginkább ketten-hárman együtt keresnek két lakószobás, egyedi fűtésű téglalakást. Bár a válsággal mennyiségileg bővült a kínálat kiadó lakásokból, de a minőség elmarad a kereslet igényeitől. A paneloknál és az egyetemtől távolabbi területeken tavalyhoz képest csökkentek a bérleti díjak, s a bérbeadók nagyobb engedményekre hajlanak.

Budapesten a kereslet bővülése nem tartott lépést a kiadó ingatlanok számának növekedésével, így összességében érezhető a bérleti díjak csökkenése. Ez, területtől függően 5-20 százalékos lehet; a magasabb presztízsű budai oldalon jelentősebb. Ugyanakkor az egyetemek közelében stabilak a bérleti díjak.

Bár csökkent az arányuk, de a keresett, egyetemekhez közeli kerületekben (VIII., IX., XI.) még most sem ritka, hogy a - főleg vidéki - szülők inkább lakást vásárolnak gyermeküknek albérlet helyett. Lakásválasztásnál a közlekedés, a lakás elosztása, állapota, valamint a bérleti díj a döntő.

Egyetemhez közel 60 ezer Ft / hó alatt nem érdemes jó lakást keresni. A főbérlős megoldás pedig teljesen eltűnni látszik.

Címlapról ajánljuk
Kész az új program, a merkeli örökséget hátrahagyva lépne kormányra a CDU

Kész az új program, a merkeli örökséget hátrahagyva lépne kormányra a CDU

A hatalom visszaszerzésére törekszik a német Kereszténydemokrata Unió (CDU). Németország legnagyobb konzervatív pártjának kongresszusa elfogadta az új programot: a hetvenoldalas dokumentum a korábbi, immár tizenhat éves programot váltja fel, amely felett eljárt az idő. A párt felett azonban aligha, a 2021-es választási kudarc után mára ismét Németország legerősebb pártjává vált.

Hszi Csin-ping: sok sikert kívánok Magyarország soros EU-elnökségéhez

A Budai Vár Oroszlános udvarában ünnepélyes katonai ceremónia keretében Sulyok Tamás köztársasági elnök fogadta Hszi Csin-ping kínai államfőt. Az eseményen jelen volt Orbán Viktor miniszterelnök is. A Sulyok Tamás államfővel folytatott beszélgetésen a magyar köztársasági elnök elfogadta Peking meghívását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.10. péntek, 18:00
Such György a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke
Erdély Csanád a magyar jégkorong-válogatott csapatkapitánya
A magyar vállalkozások nem fordítják hasznukra a saját adataikat

A magyar vállalkozások nem fordítják hasznukra a saját adataikat

Nem állnak túl jól a magyar vállalkozások a data governence területéhez tartozó folyamatok bevezetésében és használatában, ahogy abban sem, hogy a saját adataikat pénzzé tegyék. Ahogyan a Digital Compliance by Design&Legaltech Konferencián is elhangzott, a kiberbiztonsági jogi környezet átfogó változása is rámutat arra, hogy egyre növekszik a kibertámadások kockázata, és ezek az incidensek nemcsak a nagyvállalatokat érinthetik, hanem a kibervédelemmel kevésbé foglalkozó kkv-kat is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×