eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Drón kutya. Forrás: Youtube
Nyitókép: Forrás: Youtube

Ez nem sci-fi: felfegyverzett robotkutyák uralhatják a harctereket

Valószínűleg a világon elsőként az Egyesült Államok tengerészgyalogságának különleges műveleti parancsnoksága (MARSOC) lesz az első, amely robot harci kutyákat is alkalmazni fog a bevetésein.

A különleges drónokról annak a cégnek az egyik vezetője számolt be, amely a fegyverzetet gyártja a robotkutyákhoz. Eric Shell szerint a robotok elsősorban az alagutak feltárásában, a lövészárokharcban, az aknamezők felderítésében vagy olyan városi környezetben lehetnek hasznosak, ahol az ellenség robbanócsapdákat helyezett el – írja a The War Zone.

A robotkutyák mesterséges intelligencia segítségével képesek megkülönböztetni egymástól az embereket, illetve a drónokat és járműveket. A felderített célpontokat jelentik a kezelőjüknek, és a katona dönti el, hogy a robot mikor, mire lőhet. Legalábbis egyelőre így van.

A drónkutyát gyártó Ghost Robotics szerint a tengerészgyalogság elsősorban a közepes méretű, minden időjárási körülmények között bevethető, Vision 60 fantázianevű drónt próbálgatja. A műholdas kapcsolat révén akár több ezer kilométeres távolságból is irányítható négylábú fegyver nélkül is bevethető, például felderítésre vagy megfigyelésre. Különösen szűk, veszélyes helyeken használhatják az élő kutyák helyett.

A Vision 60 műszakai adatai:

  • súly: 51 kg
  • környezeti hőmérséklet: -45–55 Celsius-fok
  • sebesség: 3 m/s
  • hatótávolság: 10 km
  • bevetési idő: 3 óra
  • terhelhetőség: 10 kg

Hasonló, fegyvertelen robotkutyákat már az Egyesült Államok légiereje is használ egyes, kiemelt fontosságú repterek őrzésére. A drónkutya ugyanis még az élő négylábú társainál is hamarabb képes érzékelni, ha behatolók jelennek meg a bázis közelében, és azonnal riasztja a fegyveres őrséget.

Drón kutyás járőr az amerikai légierő Nellis Légitámaszpontján, Nevadában. Forrás: USAF
Drónkutyás járőr az amerikai légierő Nellis Légitámaszpontján, Nevadában. Forrás: USAF

A The War Zone azt írja, hogy nem csak az amerikai fegyveres erőket foglalkoztatja a kisebb méretű, bármilyen terepen és időjárási körülmények között bevethető drónok fejlesztése. Úgy tudni, hogy Kína és Oroszország is próbálkozik már ilyenek létrehozásával. A lap szerint a felfegyverzett robotkutyák megjelenése újfajta veszélyt is rejt: a mesterséges intelligencia ugyanis idővel kiszoríthatja a döntéshozatalból az embert.

Pár napja az amerikai tengerészgyalogság drónfejlesztő részlegének vezetője egy konferencián arról beszélt, hogy ami tegnap még csak a tudományos-fantasztikus filmek és regények világa volt, az rövidesen a harcterek valósága lesz. Keenan Chirhart alezredes szerint nem sok idő kell már ahhoz, hogy fürge, felfegyverzett robotkutyák jelenjenek meg a katonák mellett. Ezek a robotok képesek lesznek az amúgy megközelíthetetlen helyekre is behatolni és úgy harcolni az ellenséggel, hogy közben a saját erők nem kerülnek veszélybe.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×