eur:
391.07
usd:
367
bux:
0
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Czomba: Nem csökken a szabadság időtartama

Nem változik a szabadság időtartama - jelentette ki Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár az MTV Ma reggel című műsorában. A szabadságnapok csökkentését az áprilisban bejelentett bürokráciacsökkentő terv vetette fel arra hivatkozva, hogy a környező versenytárs országokban alacsonyabb az alapszabadság napjainak száma.

A munka törvénykönyvének változása idén ősztől várható - mondta Czomba Sándor. A cél a munkaerő rugalmasabbá tétele, ugyanakkor a korábbi jelzésekkel szemben enyhébb változásokra lehet számítani. A próbaidő például, nem hosszabbodik háromról hat hónapra automatikusan a jelenlegi szabályozáshoz képest (a próbaidő alapesetben marad 30 nap, és nem lehet több három hónapnál). Annyi változik, hogy a kollektív szerződésben meghatározható hat hónap is, de ezt a munkaszerződésben is rögzíteni kell majd.

A szabadságnapokat illetően Czomba Sándor leszögezte: a szabadság időtartama nem változik. A szabadságokat érintő változás az lesz, hogy ezentúl legalább 14 napot kell egyben kiadnia a munkáltatónak, vagyis az a szabály szűnik meg, hogy legfeljebb két részletben adható ki az éves szabadság, kivéve, ha a munkavállaló másképp kéri.

A heti munkaidő sem fog emelkedni. A törvényi változás azt az érvényben lévő lehetőséget fogja meghosszabbítani, amely a válságban lépett életbe. Eszerint a munkáltatók 36 és 44 órás munkahetet is meghatározhatnak, ha az üzletmenet így kívánja, eközben 40 órás bért fizetnek. Ez a lehetőség 2011. december 31-vel lejárt volna, de ezt a dátumot kiveszik a szabályozásból, és állandósítják a csúsztatás intézményesített lehetőségét.

Hanganyag: Windisch Judit

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Jön a hét legfontosabb eseménye: ma eldőlhet, merre indulnak a piacok

Jön a hét legfontosabb eseménye: ma eldőlhet, merre indulnak a piacok

A befektetők számára a mai lesz a hét legfontosabb napja, ugyanis ma tartja kamatdöntő ülését a Fed. A kamatok szinten tartása szinte biztosra vehető, kérdésből viszont van bőven. Hogyan reagál a jegybank az infláció visszapattanására? Hogyan értelmezi a zavaros reálgazdasági és munkaerőpiaci folyamatokat a jegybank? Mekkora az esélye a recessziónak? Kamatvágás vagy kamatemelés lesz a Fed következő lépése? Ezek a kérdések izgatják most a piacokat, és ha úgy érzik, hogy valamelyikre választ kapnak, a piaci mozgások garantáltak. Minden fél mondatnak jelentősége lesz a mai eseményen, amely után akár teljesen új narratíva is kialakulhat a világpiacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×