eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
Hamza Yousaf Skócia Első Minisztere. Forrás:Twitter/Harris Sultan
Nyitókép: Forrás:Twitter/Harris Sultan

Lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni? – a választások előtt nem sokkal mondott le a skót kormányfő

Bejelentette lemondását hétfőn Humza Yousaf skót miniszterelnök. Hogy mi jön most az országban, az igen bonyolult kérdés, tekintettel arra, hogy már nem sok lenne az egyébként is esedékes általános választásokig. Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense az InfoRádióban magyarázta el a helyzetet.

Skóciában úgynevezett decentralizált kormány van, ami azt jelenti, hogy van az országnak saját parlamentje; a legutóbbi választásokon az egyébként 2006 óta hatalmon lévő Skót Nemzeti Párt a Zöldekkel együtt alkotott koalíciót. Eredetileg jövőre lettek volna csak választások, a kormány élén mostanáig a pártelnök Humza Yousaf volt, aki az első színes bőrű első minisztere Skóciának.

Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense a helyzetet elemezve az InfoRádióban elmondta: közeledve a választásokhoz azt lehetett érzékelni Skóciában, hogy a 2006 óta lévő tendencia megbomlott, a Munkáspárt kezd veszélyt jelenteni a Skót Nemzeti Pártra, ezért a párt gyakorlatilag úgy döntött, hogy a Zöldekkel kötött koalíció egyik kulcsfontosságú elemét, ami a 2050-ig vállalta zöld politikai célok megvalósulását, felmondják.

"A Zöldek erre úgy gondolták, hogy akkor viszont ők felmondják a koalíciós megállapodást, és a hétvégén kiderült, hogy nem is tartható a többségi kormányzás, ennek folyományaként jelentette be lemondását a kormányfő" – tisztázta Gálik Zoltán.

Az viszont mégsem biztos, hogy előre hozott választás jön, a szakértő szerint lehet, hogy csak jövőre szavaznak majd, de az is előfordulhat, hogy már nyáron választások lesznek.

"Mindenesetre keresik az első miniszter utódját, de formálisan még nem adta be a lemondását, tehát egyelőre nem kötik a határidők a skótokat az új kormány megalakítására" – fejtegette.

Mindenesetre Kate Forbes, illetve John Swinnie lehetnek riválisok a következő választáson, de még az is kérdés, hogy a jövőre esedékes választások elé hozzák-e a kormányfőváltás folyamatát,

vagy egy "nem megválasztott első miniszterrel folytatják" a skótok, mint ahogy Hamza Yousaf is az volt

– mutatott rá Gálik Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×