Skóciában úgynevezett decentralizált kormány van, ami azt jelenti, hogy van az országnak saját parlamentje; a legutóbbi választásokon az egyébként 2006 óta hatalmon lévő Skót Nemzeti Párt a Zöldekkel együtt alkotott koalíciót. Eredetileg jövőre lettek volna csak választások, a kormány élén mostanáig a pártelnök Humza Yousaf volt, aki az első színes bőrű első minisztere Skóciának.
Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense a helyzetet elemezve az InfoRádióban elmondta: közeledve a választásokhoz azt lehetett érzékelni Skóciában, hogy a 2006 óta lévő tendencia megbomlott, a Munkáspárt kezd veszélyt jelenteni a Skót Nemzeti Pártra, ezért a párt gyakorlatilag úgy döntött, hogy a Zöldekkel kötött koalíció egyik kulcsfontosságú elemét, ami a 2050-ig vállalta zöld politikai célok megvalósulását, felmondják.
"A Zöldek erre úgy gondolták, hogy akkor viszont ők felmondják a koalíciós megállapodást, és a hétvégén kiderült, hogy nem is tartható a többségi kormányzás, ennek folyományaként jelentette be lemondását a kormányfő" – tisztázta Gálik Zoltán.
Az viszont mégsem biztos, hogy előre hozott választás jön, a szakértő szerint lehet, hogy csak jövőre szavaznak majd, de az is előfordulhat, hogy már nyáron választások lesznek.
"Mindenesetre keresik az első miniszter utódját, de formálisan még nem adta be a lemondását, tehát egyelőre nem kötik a határidők a skótokat az új kormány megalakítására" – fejtegette.
Mindenesetre Kate Forbes, illetve John Swinnie lehetnek riválisok a következő választáson, de még az is kérdés, hogy a jövőre esedékes választások elé hozzák-e a kormányfőváltás folyamatát,
vagy egy "nem megválasztott első miniszterrel folytatják" a skótok, mint ahogy Hamza Yousaf is az volt
– mutatott rá Gálik Zoltán.