eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik

Mérgező lehet a Balaton vize, de hivatalosan nem számít

A Népszabadság írása szerint a Balatonban is megjelentek a trópusi eredetű, toxikus kékalgák, de a kutatók még vitatkoznak, hogy mindez miként befolyásolja a tó kiválónak mondott vízminőségét. Lapszemle.

A Népszabadság cikkében Kóber István, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság laboratóriumának vezetője kifejtette: az algák miatt az érzékeny bőrűeknél bőrkiütés léphet fel, "tömegesen fogyasztásuk" pedig hasmenést okozhat, ám a komolyabb mérgezéshez annyit kellene meginni az algás vízből, amennyire egy ember nem képes. Ami azonban bizonyos: a toxicitás továbbra sem szerepel a vízminőséget hivatalosan befolyásoló paraméterek között.

A Magyar Nemzet értesülése szerint kiemelnék a költségvetési szervekre vonatkozó szabályok alól az állami felsőoktatási intézményeket, hogy ezzel utat nyissanak a felsőoktatás privatizációjának. A cél érdekében ezért először az államháztartási, majd a felsőoktatási törvényt módosítanák. A javaslat már ebben a hónapban a kormány elé kerülhet. Azt egyelőre homály fedi, hogy az intézményeken belül kik döntenének arról, privatizálják-e magukat. A szakszervezetek a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács azonnali összehívását kezdeményezik.

A Világgazdaság összefoglalója arról számol be, hogy robusztus növekedést jósol a világgazdaság számára legfrissebb előrejelzésében a Nemzetközi Valutaalap. A szervezet ugyanakkor Kelet- és Közép-Európában a bővülés némi lassulására számít, ami elsősorban a török és a magyar megszorításokra vezethető vissza, ám a tempó így is gyors marad.

A Napi Gazdaság azt írja, hogy az Egészségbiztosítási Alapnál a rendszerváltás óta először könyvelhetnek el bevételi többletet, még ha az egyelőre nem is számottevő. Az idei első három hónapban a szufficit 17 milliárd forint lett, amit Major Zoltán, az OEP főigazgatója az év elején megkezdett egészségügyi reform első számszerűsíthető eredményének tekint.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Tényleg megvan a válasz az ősi piramisok titkára?

A Nílus egy mára teljesen eltűnt, ősi mellékága mentén épültek fel az ókori egyiptomi piramisok, köztük a híres gízai piramis, több mint négyezer éve - állapította meg a piramisok építésének rejtélyét kutató amerikai kutatócsoport.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×