eur:
388.34
usd:
360.35
bux:
69016.26
2024. május 9. csütörtök Gergely

"Szimpatizál" az IMF a görögökkel, de ez csak nehezíti a helyzetet

A Nemzetközi Valutaalap élesen bírálta a Görögországgal kialkudott új mentőcsomagot. Az intézmény szerint irreálisak az Athénnel szembeni követelések. Ciprasz miniszterelnöknek parlamenti támogatást kell szereznie az alkuhoz, de azt mondta: maga sem hisz benne.

Ma négy különböző törvényt kell elfogadnia a görög parlamentnek ahhoz, hogy hozzájuthasson az európai partnerekkel kialkudott újabb mentőcsomaghoz.

Bár a Sziriza-kormány megválasztása óta azt ismételte, hogy Görögország nem tudja visszafizetni adósságát, és adósságkönnyítést kell kapnia, Alekszisz Ciprasz pókerjátszmája nyomán még szigorúbb feltételekkel kaphat pénzt, mint korábban.

A parlamenti voks előtt Ciprasz arról beszélt: a segély feltételéül megszabott reformok megszavazását kéri, bár maga sem hisz bennük.

A bénítónak mondott feltételek között van például a kisvállalatok 29%-os vállalati adója, és a gazdákra kirótt, akár 26%-os adó.

Közben váratlan irányból kapott támogatást: a Ciprasz számára az adósságdrámában az egyik főgonosz szerepét játszó Nemzetközi Valutaalap, amely éveken át a megszorításokat követelő hitelezői klub tagja volt, most élesen bírálta az európaiakat.

A görög államadósság "fenntarthatatlan" és enyhíteni kell az ország terhein, a prognosztizált görög gazdasági növekedés "irreális", miközben az államadósság a GDP 200 százalékhoz közelít - közölte a washingtoni székhelyű pénzügyi szervezet.

Kommentátorok szerint az IMF éppenséggel rossz pillanatban fogalmazta meg "együttérzését" - ennek ismeretében a görög parlamentben még nehezebb lesz összegyűjteni a szükséges számú "igen" szavazatot.

A Valutaalap ugyanis megkérdőjelezte az euróövezet által követelt reformokat és azt a fajta adósságkönnyítést támogatja, amiről Görögország fő hitelezője, Németország és más északi tagállamok hallani sem akarnak - jegyzi meg a BBC.

Az IMF nyilatkozatában az is bizarr, hogy a hétvégi tárgyalásokon Ciprasz azt követelte, hogy a Valutaalap ne kapjon szerepet az új mentőcsomagban. Az európai vezetők azonban arra kényszerítették, hogy ezt mégis elfogadja.

Közben a görög szakszervezetek a parlamenti szavazáshoz időzítve sztrájkot hirdettek. A bankok továbbra is zárva tartanak és Ciprasz kormányfő kilátásba helyezte: egészen addig zárva maradhatnak, amíg az összes érintett - tehát például a német parlament - nem hagyja jóvá a mentőcsomagot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Hszi Csin-ping: Kína támogatja Magyarországot, hogy nagyobb szerepet játsszon az EU-ban

Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délután fogadta a Kínai Népköztársaság elnökét, Hszi Csin-pinget. A tárgyalások után az előzetes hírek szerint mintegy másfél tucat megállapodást írtak alá, majd sajtónyilatkozatot tett a két vezető. Orbán Viktor felsorolta az ágazatokat, amelyekben megállapodások jöttek létre. Hszi Csin-ping kiemelte: stratégiai partnerséget köt a két ország, amellyel arany útra terelik a kínai–magyar kapcsolatokat.

18 kínai-magyar megegyezés született - bejelentették a konkrétumokat

A külgazdasági és külügyminiszter számolt be azon fontosabb projektekről, amelyekkel kapcsolatban a kínai elnök és delegációjának budapesti tartózkodása idején megállapodást kötöttek. Reptéri gyorsvasút, olajvezeték, "szupergyors" határátkelőhely is létesül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.10. péntek, 18:00
Such György a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke
Erdély Csanád a magyar jégkorong-válogatott csapatkapitánya
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×