eur:
389.67
usd:
363.15
bux:
68207.07
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Spanyolország büntetne és visszavágna

Spanyolország egyfajta környezetvédelmi adóval büntetné Gibraltárt és vágna vissza Nagy-Britanniának, amiért az nem hajlandó tárgyalni a terület státuszáról.

 Fenyegető hadihajók, egymással farkasszemet néző rendőrök és halászok, konfliktus két EU-tagállam között. Ha a felségvizekről szóló vitáról lehetett hallani az utóbbi időkben a nemzetközi médiában, akkor jobbára Kína és szomszédai szembenállása volt a téma.

Azóta azonban, hogy a brit korona alá tartozó Gibraltár hatóságai mesterséges zátony építésébe kezdtek - amivel úgymond halkészleteiket védik - egyre inkább elmérgesedik Nagy-Britannia területi vitája Spanyolországgal.

A megélhetésüket féltő spanyol halászok tiltakozása nyomán brit hadihajók érkeztek a Sziklához, miközben a spanyol hatóságok azzal fenyegettek, hogy határátlépési díjat szednének a brit területre behajtó vagy onnan kihajtó autósoktól.

Az EU - amely tényfeltáró küldöttséget meneszt a határátkelés megfigyelésére, - már jelezte, hogy illegális lehet a kilátásba helyezett 50 eurós díj.

A spanyolok azonban úgy dönthetnek, hogy azt környezetvédelmi vagy dugódíjnak nevezik, és elkezdtek arról beszélni, hogy mennyire zsúfolt utakon zajlik a határátlépés.

Bár Spanyolország az 1700-as években a brit koronának engedte át a stratégiailag fontos Gibraltárt, a spanyol külügyminiszer most felvetette, hogy "túl sokáig nem volt szó a szuverenitásról".

José Manuel Garcia-Margallo is élesen bírálta a britek által telepített betonzátony építését és a Wall Street Journalban írva azt állította: a zátony olyan területet véd a spanyol halászoktól amely egy nemzetközi szerződés értelmében Spanyolországhoz tartozik.

A zátony létrehozása után a spanyolok szigorú határellenőrzést vezettek be, amivel akár több órán át tarthat a gibraltári határon való áthaladás. Sokan vannak olyanok, akik a határ egyik oldalán élnek és a másik oldalán dolgoznak, az ő helyzetüket különösen megnehezítették a spanyol intézkedések.

Nagy-Britannia közölte: a helyi lakosok ellenében nem adja vissza a területet Spanyolországnak. A gibraltáriak legutóbb egy 2002-es népszavazáson jelentették ki, hogy továbbra is brit fennhatóság alatt kívánnak élni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű Cicero című magazin azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Mire lehet számítani a tőzsdéken?

Mire lehet számítani a tőzsdéken?

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentette az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indíthatja a mai napot. Befolyásolhatja a mai kereskedést, hogy ma délután érkezik az amerikai munkanélküliség legfontosabb mutatója, hiszen a munkanélküliség bármilyen irányba történő elmozdulása óriási jelentőséggel bír. Ami pedig a tőzsdei mozgásokat illeti, Európában mérsékelt emelkedéssel indult a nap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×