eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Orvos figyeli egy koronavírusos beteg lélegeztetését  a Jósa András Oktatókórház COVID-intenzív osztályán Nyíregyházán 2020. november 25-én.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Koronavírus: a férfibetegek esélye háromszoros az intenzív kezelésre

A mortalitás is valamivel nagyobb a megfertőződött férfiak körében egy friss kutatás eredményei szerint.

Hárommillió koronavírussal megfertőződött beteg adatait elemezte az a kutatás, amely 46 ország és 44 amerikai állam megbetegedéseinek alapján vont le következtetéseket arról, hogy a vírustól a férfiaknak kell inkább tartaniuk.

A MedicalXPressben közölt cikk szerint, melyben az év első öt hónapjában bekövetkezett esetek alapján készült kutatással foglalkoztak, a megfertőződés ugyanakkora eséllyel fordulhat elő férfiaknál, mint nőknél: a kutatásban szereplő eseteknek pontosan a fele érintett férfit. Intenzív osztályra ugyanakkor a betegek közt háromszor annyi férfi került, mint nő, ráadásul a férfiak esélye a halálos kimenetelre 39 százalékkal magasabb.

"Az adatok segítenek felhívni az orvosok figyelmét arra a tényre, hogy a biológiai nem is lehet rizikófaktor. Sok kutatásban ezzel a változóval méltatlanul nem számolnak, kutatásunk figyelmeztetés, hogy ez is fontos faktor, amit figyelembe kell venni" – fogalmazott Kate Webb, a Fokvárosi Egyetem kutatója, az elemzés társszerzője.

A trend az adatok alapján globálisan megfigyelhető, a két nem közti biológiai különbözőségekben található meg a magyarázata. A vele született és az adaptív immunrendszer működése is a nők javára tér el.

"A női szervezet nagyobb mennyiségben termel egyes típusú interferonfehérjét, ami a citokinviharban tapasztalt túlzó immunreakciót képes gátolni.

A citokinvihart tartjuk felelősnek sok esetben a súlyos állapot kialakulásáért" – fogalmaztak a kutatók.

A nőkben termelődő ösztradiolhormon a vírus elpusztításáért felelős T-sejtes reakciót erősíti, és az antitestek termelődését is ösztönzi. A férfiakban nagy mennyiségben megtalálható tesztoszteron mindeközben elnyomja az immunrendszer működését.

A kutatók azt is megjegyezték, hogy az alapbetegségekkel való összevetés is szükséges lehet még annak jobb megértéséhez, hogy miért érint több férfit a koronavírus súlyosabb lefolyású változata. Azt maguk is megállapították, hogy a magas vérnyomás és a cukorbetegség hasonló arányban érintette a női és a férfi betegeket is, illetve hogy ez a két betegség a leggyakoribb alapbetegség a kórházba kerülő koronavírusosoknál.

A szerzők arra is felhívják a figyelmet: a vakcinakutatásban is érdemes a nemek kérdését figyelembe venni, mivel lehetséges, hogy a férfiak és a nők másként reagálnak ugyanarra a védőoltásra.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×