eur:
408.04
usd:
393.33
bux:
85492.62
2025. február 2. vasárnap Aida, Karolina
Mariah Carey Fotó: Twitter
Nyitókép: Fotó: Twitter

Mennyit keresnek a sztárok a karácsonyi dalokkal? – mutatjuk a listákat és a pénzeket

Karácsonykor a legszebb dolog adni, amit a világ lakossága tudtán kívül meg is tesz, amikor a különböző sztárok karácsonyi dalait hallgatva növeli a jogdíjakból befolyó bevételeiket. De mennyit is termelnek az ismert karácsonyi dalok? Mariah Carey, aki a 90-es években még csak szerény sikert ért el az All I Want for Christmas is You című slágerével, mára meg- és elkerülhetetlenné vált. Milliókat zsebel be és mások is szépen keresnek.

Az anglofón popszakmában régóta nyílt titok: ha valaki csak B-kategóriás híresség, akkor is tisztes öregkorra számíthat, ha sikerül megalkotnia egy karácsonyi slágert. Ki hallott Jona Lewie-ről vagy a Waitressesről? Annak ellenére, hogy leáldozott a csillagjuk, a karácsonyi dalaik válogatásokban, a streamingplatformokon, filmek és tévéműsorok betétdalaiként vagy feldolgozásokként tovább élnek – és termelik a passzív jövedelmet – írja a londoni Evening Standard.

George Howard, a könnyűzenei menedzsment professzora (ilyen is van), a Berklee College of Music előadója szerint ráadásul a régi dalok jobban tarolnak, annak ellenére, hogy évről évre jönnek ki karácsonyi számok.

„Nem az új karácsonyi dalok hozzák a pénzt, hanem az újrahasznosítottak”

– mondta. „Egyszerűen nyomtatják a pénzt, minél többen dolgozzák fel a számaikat, annál nagyobb vagyon kerül a szerzők zsebébe. Úgy kaszálnak, mint az útonállók.”

Íme egy gyors összesítés arról, hogy az angloszférában kik a karácsonyi királyok, illetve királynők.

Mariah, forever

Nem meglepetés, hogy Mariah Carey az egyeduralkodó. 53 éves korára Carey évi 2,5 millió dolláros „életjáradékot” biztosított be magának a 28 éve kiadott slágerével (legalábbis ennyit számolt ki az Economist magazin). Mindez azt jelenti, hogy 1994 és 2016 között az unalomig játszott All I Want This Christmas 60 millió dollárt termelt (és azóta valószínűleg még többet). Japánban olyan népszerű, hogy a díva még nyáron is hajlandó volt előadni.

Tegyük hozzá: Mariah Carey nem B-kategóriás és nem volt szüksége karácsonyi listavezető számra a felhőtlen nyugdíjas évekhez (becslések szerint 340 millió dollár a vagyona). Ő az amerikai slágerlisták történetének első számú női szerzője és producere, aki több number one-t jegyez, mint bármely más női előadó.

Ez a dal valamiért évi egymilliót ér

A következő a karácsonyi slágergyárosok között Noddy Holder. Hogy ki ő? Ahogy beköszönt az advent, a brit rádiók, üzletek és szupermarketek elkezdik vég nélkül játszani a karácsonyi számokat és Holder zenekara, a Slade az elkövetője a Merry Christmas Everyone című igencsak patinás szerzeménynek. A glamrock banda száma ugyanis 1973-ból származik. A szerző – Holder – pedig évente félmillió fontot keres vele. Más számítások szerint az összjogdíj, ami évente befolyik a számból, egymillió font, mivel a szintén Slade-zenész Jim Lea markát is 500 ezer font üti belőle.

Noddy Holder volt az, aki saját „nyugdíjalapjának” nevezte dalt és 78 évesen most már nyugodtan hátradőlhet abban a tudatban, hogy jól sáfárkodott a tehetségével.

Más kérdés, hogy a számot újra és újra meghallva az embernek kedve támad valami magas alkoholtartalmú ital után nézni, hogy valahogy meg tudjon küzdeni a traumával.

Borgőzös New York-i tündérmese

Ha már alkoholról van szó, Shane MacGowan, az ír folkcsapat, a Pogues tavaly elhunyt frontembere híres volt arról, hogy nem vetette meg az italt. Az ő nevéhez és az évekkel korábban tragikus balesetben meghalt Kirsty MacCollhoz fűződik a Fairytale of New York című duett – amely két részeg szépen induló románcából kipattanó civakodását dolgozza fel.

A Pogues becslések szerint évi 400-470 ezer eurót keres a dallal, amely eredetiben és különböző feldolgozásokban pörög a rádiókban. Az utóbbi időben úgy is, hogy kivágtak belőle egy-két, immár nem polkorrektnek minősülő szitokszót.

Érdekesség, hogy MacGowan nem télen, hanem nyáron írta a dalt, miután egy másik előadó, Elvis Costello megkérte rá. „Kinyitottam egy palack sherryt, elővettem a sósmogyorót és azt képzeltem, hogy karácsony van” – emlékezett vissza Shane.

Akit a Slade lenyomott... de így sem járt rosszul

1973 egy másik híres brit karácsonyi sláger szülőéve is volt. Ekkor rukkolt ki Roy Wood és a Wizzard az I Wish it Could be Christmas Every Day-jel. A dal alulmaradt a slágerlista csúcsáért folytatott csatában a Slade – nevezzük úgy – alkotásával szemben, de az elmúlt 51 évben menetrendszerűen lehet hallani a karácsony előtti időszakban.

Wood szerényebben keres vele, mint a korábban említett Holder, és csak évi 200 ezer fontot söpör be. Azaz egy kisebb londoni lakás árának a felét.

A méltatlanul második

Shakin’ Stevens a rockabilly egyik apostolaként amerikainak tűnhet, pedig walesi származású és Michael Barratt néven látta meg a napvilágot. Az ő karácsonyi dala, a Merry Christmas Everyone évi 130 ezer font passzív bevételt termel.

A korábban említett, és a brit szigeteken kívül sokak számára ismeretlen Jona Lewie karácsonyi háborúellenes dala a Stop the Cavalry hasonló pénzt, évi 120 ezer fontot hoz neki a konyhára.

Nem maradhat ki a sorból a Wham! a legendás Last Christmas-szal. George Michael és Andrew Ridgeley dala évi 300 ezer fontot ér. Michael azonban már nem élvezheti ezt: emlékezetes és szomorú módon épp karácsony napján halt meg, 2016-ban.

A Last Christmast 1984-ben a Band Aid karácsonyi jótékonysági dala nem engedte a csúcsra jutni. Viszont a karitatív karácsonyi kantáta (Do They Know It’s Christmas) sohasem ért el olyan anyagi sikert, mint a Wham! melankolikus szerzeménye.

A BBC a napokban adta ki a 40 éves dal történetéről szóló dokumentumfilmjét.

Ropogó rönkök a kandallóban és a pirosorrú rénszarvas

A régi idők régimódi, idillikus (amerikai) karácsonyi hangulatát idézi fel Bing Crosby máig népszerű dala, a White Christmas, amelyet Irving Berlin írt és amely évi 421 ezer dollárnyi pénzt hoz az örökösöknek.

Crosby nevéhez fűződik egy további ünnepi sláger, a Rudolph, the Red Nosed Reindeer is.

A kelet-londoni fiúcsapat, az East17 pedig szintén élvezheti az – igaz jóval szerényebb – jogdíjakat a Stay Now című dalával (évi 97 ezer font).

Modern idők: egy K-Pop sztár a csúcson

A Standard cikke a brit ízlést tükrözi, és nem ad választ arra a kérdésre, hogy melyek a manapság legnépszerűbb karácsonyi dalok.

Szerencsére a Slingo csapata a Spotify lejátszásai alapján készített egy globális listát arról, hogy hányszor adtak hozzá egy dalt egy playlisthez. Ez már egy koreai popsztár, a BTS énekese, V vezeti (úgy, hogy az 5. helyen is feltűnik), de végre megemlítik John Lennont, Ariana Grandét és Michael Bublét is:

  1. Christmas Tree – V (2172 playlisten szerepel)
  2. All I Want For Christmas is You – Mariah Carey (1522)
  3. It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas – Michael Bublé (916)
  4. Last Christmas – Wham! (813)
  5. Sweet Night – V (765)
  6. Underneath the Tree – Kelly Clarkson (737)
  7. Santa Tell Me – Ariana Grande (717)
  8. It’s the Most Wonderful Time of the Year – Andy Williams (655)
  9. Happy Xmas (War is Over) – John Lennon és Yoko Ono (627)
  10. Holly Jolly Christmas – Michael Bublé (567)

Van, ahol mégis a Wham! az úr

Egy másik lista viszont a hivatalos videók közösségi média “lájkjai” alapján rangsorolja a karácsonyi dalok, és itt végre a Wham! diadalmaskodik:

  1. Last Christmas – Wham! (10,9 millió lájk)
  2. Fairytale of New York – The Pogues és Kirsty MacColl (3 millió)
  3. All I Want For Christmas is You – Mariah Carey (1,5 millió)
  4. Driving Home for Christmas – Chris Rea (1,3 millió)
  5. Merry Christmas – Ed Sheeran és Elton John (699 000)
  6. Blue Christmas – Elvis Presley (605 000)
  7. Christmas in Hollis – Run DMC (581 000)
  8. Mistletoe – Justin Bieber (414 000)
  9. Father Christmas – The Kinks (279 000)
  10. Santa Claus is Comin' to Town – Bruce Springsteen (250 000)

10 years ago, ariana grande released ‘santa tell me’. a christmas classic if u ask me
pic.twitter.com/dKJ4PTRtrY

— 2000s (@PopCulture2000s) November 24, 2024

Ízlések és pofonok persze különböznek, így a fenti listákról lemaradtak az olyan előadók, mint Eminem, Prince, a Pretenders, Bon Jovi, a Boys II Men, a Frankie Goes to Hollywood, James Brown, a Boney M (hogy csak az angol nyelvűeket említsük), és még sokan mások, akik évről évre hozzájárulnak az ünnepi hangulathoz.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Kiderült, mi a hosszú élet titka – mi, magyarok nem állunk túl jól

Kiderült, mi a hosszú élet titka – mi, magyarok nem állunk túl jól

A nyugati vármegyékben élők születéskori várható élettartama évekkel haladja meg a keleti régiók lakosainak várható élettartamát – egyebek mellett ezt állapítja meg Magyarország első longevity (várható élettartam) térképe. Ujhelyi Nelli táplálkozáskultúra-kutató az InfoRádióban elmondta: az élettartamot befolyásoló tényezőket veszik górcső alá, hogy a jövőben tudatos életmóddal képesek legyünk növelni életéveink számát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.03. hétfő, 18:00
Szabó Balázs
a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója
A háború lezárásáról tárgyalt Trump és Oroszország, speciális rakétával támadták Ukrajnát – háborús híreink szombaton

A háború lezárásáról tárgyalt Trump és Oroszország, speciális rakétával támadták Ukrajnát – háborús híreink szombaton

Orosz rakétacsapás érte Odessza történelmi központját, amely az UNESCO világörökségi listáján szerepel, súlyos károkat okozva több épületben és civil sérülteket hagyva maga után. Eközben Donald Trump bejelentette, hogy csapata intenzív tárgyalásokat folytat Moszkvával a háború lezárásáról, bár részleteket nem közölt. A frontvonalon továbbra is heves harcok dúlnak: Oroszország újabb területeket foglalt el Kelet-Ukrajnában, míg Kijev dróntámadásokkal válaszolt orosz ipari létesítmények ellen. A legfontosabb háborús hírek szombaton.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×