A londoni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a rádiófrekvenciás irányított energiafegyver (Radio Frequency Directed Energy Weapon, RFDEW) nevű rendszer képes számos ellenséges eszköztípus felderítésére, nyomon követésére és támadására szárazföldön, tengeren és a levegőben egyaránt.
Az új energiafegyver hatótávolsága jelenleg egy kilométerig terjed, és ezen a távolságon belül képes akár egész drónrajok egyidejű megsemmisítésére is. Az RFDEW-fegyverrendszer nagyfrekvenciájú rádióhullámok kisugárzásával károsítja az ellenséges eszközök, köztük drónok, illetve szárazföldi és vízijárművek kritikus fontosságú elektronikai részegységeit, mozgásképtelenné téve e járműveket, illetve a célba vett légi eszközök lezuhanását okozva.
A Radio Frequency Directed Energy Weapon (RFDEW) that could pave the way for game-changing capabilities to the future battlefield has been successfully tested by the @BritishArmy.
— Defence Equipment & Support (@DefenceES) December 23, 2024
? Developed by a @ThalesUK led consortium and supported by our experts & @dstlmod. pic.twitter.com/xMEIy9RJMR
Az új rendszer egy-egy bevetése mindössze 10 pennybe (50 forintba) kerül, így az RFDEW a rakéták alkalmazására alapuló hagyományos légvédelmi rendszereknek költséghatékony kiegészítő eleme lesz - áll a londoni védelmi tárca hétfői ismertetésében.
A magas fokú automatizáltság eredményeként az RFDEW-rendszer működtetéséhez egy ember is elég, és a rendszert katonai járművekre is fel lehet szerelni, szélesítve az eszköz mobilitását. A londoni védelmi minisztérium az utóbbi hetekben több más új, élenjáró technológiával működő támadó és védelmi fegyverrendszer kifejlesztéséről is beszámolt.
Mint arról az Infostart már beszámolt, a brit hadsereg nemrégiben új típusú drónelhárító lézerfegyvert tesztelt sikerrel. A nagyenergiájú fegyvert, amely intenzív infravörös sugarat irányít a kijelölt célpontokra, egy páncélozott járműről irányították a teszt céljából útnak indított drónok felé, és a fegyver mindegyik drónt megsemmisítette.
Londonban nem sokkal korábban bejelentették, hogy a brit légierő ugyancsak lézertechnológián alapuló, repülőgépekre felszerelhető rakétaelhárító rendszert tesztelt száz százalékos találati pontossággal. A védelmi minisztérium szerint még ebben az évtizedben légi támadóeszközök, mindenekelőtt drónok és rakéták elhárítására alkalmas lézerfegyverekkel szerelik fel a brit hadihajókat is. A DragonFire (Sárkánytűz) elnevezésű fegyverrendszert 2027-ben - a korábban kitűzött határidőnél öt évvel hamarabb - hadrendbe lehet állítani.
A támadórakéták és -drónok elhárítására jelenleg használt rakéták egyenként többmillió fontos ára helyett a DragonFire egy-egy bevetése tíz font (ötezer forint) körüli költséggel jár.