eur:
387.68
usd:
357.02
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

Nem sci-fi, valóság: hamarosan kezdődik a robotháború

Nemzetközi robotháború felé tart a világ - figyelmeztet egy brit kutató, aki szerint a legtöbb helyen olyan szerkezeteken dolgoznak, amelyek képesek önállóan dönteni, és ha kell, gyilkolni is.

Az Egyesült Államokban, Oroszországban, Kínában és Izraelben is egyre nagyobb figyelmet fordítanak olyan robotok kifejlesztésére, amelyeket a hadsereg hasznosíthat.

A fejlesztések célja mindenhol az, hogy önálló döntésekre képes, autonóm robotokat hozzanak létre. Mindez már tíz éven belül megvalósulhat.

A Sceffield-i Egyetem informatikai tanszékének professzora, Noel Sharkey arra is figyelmeztet: a robotok tíz éven belül a gyilkolásra is programozhatóak lesznek. Emellett nem kizárt, hogy a terroristák is fegyverként használják majd a robotokat, így azok helyettesíthetik az öngyilkos merénylőket.

Az Egyesült Államok hadserege már jelenleg is használ Irakban távirányítású robotokat, amelyek automata fegyverekkel vannak felszerelve. A tengerentúli országban a következő 25 évben, a tervek szerint több mint 23 milliárd dollárt, azaz 4200 milliárd forintnak megfelelő összeget fordítanak a robottechnológia fejlesztésére.

Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

A Robert Fico elleni merényletnek hatása lehet az európai parlamenti választási kampányra is, ám a politikusokat a választások előtt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy távolságot tartsanak az emberektől – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×