A veszélyre a Thaiföld és Mianmar határvidékén dolgozó orvosok hívták fel a figyelmet.
A szakemberek attól tartanak, hogy a gyógyszerek nem megfelelő alkalmazása és a hamis pirulák miatt a jelenlegi leghatékonyabb készítménynek, az artemisinnek ellenálló maláriakórokozó alakulhat ki.
Ennek esélye különösen nagy ebben a régióban, a Thaiföld határvidékén élő mintegy félmillió mianmari menekült 12 százaléka ugyanis maláriával fertőzött.
Egy, a térségben dolgozó francia maláriaszakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a betegség kórokozója már védettséget szerzett számos, nem az artemisinin családjába tartozó készítménnyel szemben.
Ha ez utóbbival szemben is reizisztenssé válna, akkor nem tudnának mivel eredményesen védekezni a malária ellen, amely Afrikában jelenleg is több mint egymillió embert öl meg évente.
Félesély
Amitől a malária esetében tartanak a szakemberek, már bekövetkezett a tuberkolózisnál.
Az egyik határhoz közeli kórházban idén már közel annyi TBC-s beteget kezeltek, mint tavaly egész évben, ami pedig ennél is aggasztóbb, hogy öten a kórokozó multirezisztens (azaz sok gyógyszernek ellenálló) típusától betegedtek meg.
Normális esetben a kezelés fél évig tart, és teljes gyógyulást hoz, a multirezisztens TBC-baktériummal szemben azonban a kétéves gyógyszer- és injekciókúra is csak 50 százalékos túlélési esélyt kínál.
Az okok hasonlók, mint a malária esetében, kiegészítve azzal, hogy a kúra felénél - amikor már jobban érzik magukat - sokan abbahagyják a gyógyszer szedését, ami optimális lehetőséget teremt a baktériumnak az alkalmazkodáshoz.
Az orvosok ugyan mindent megtesznek a felvilágosítás és a kezelés ellenőrzése érdekében, de az ide-oda vándorló menekültek esetében - figyelembe véve a szegényes infrastruktúrát - ez szinte lehetetlen.
Újra esik a hó Magyarországon – képek