eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Ukrán katona aknavetővel lövi az orosz állásokat a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Bahmutban 2022. november 10-én.
Nyitókép: MTI/AP/Libkos/Libkos

Európai Parlament: Oroszország terrorista állam – a szakértő elemez

Az Európai Parlament terrorállammá nyilvánította Oroszország. A Fidesz képviselői nem szavaztak, bár ott voltak a teremben. Az előzményekről Gyévai Zoltán uniós szakértő beszélt InfoRádióban.

Az EP képviselői 494 igen, 58 nem és 44 tartózkodással úgy döntöttek, hogy Oroszország terrorista állam. A szavazáson a Fidesz képviselői is részt vettek ugyan, de nem voksoltak.

Az ügy előzményeiről az InfoRádiónak nyilatkozó uniós szakértő elmondta, hogy a testület csak egyfajta politikai nyilatkozatot fogadhat el, amely ugyan jelzésértékű, de közvetlen hatása valószínűleg nem lesz az uniós politikára.

Gyévai Zoltán azt fejtegette, az Európai Unióban olyan kategória, hogy terrorállam, nincs is, azaz jogszabályban ezt nem rögzítették. Magyarán, ha terrorállamnak minősítik Oroszországot, akkor annak nincsenek következményei.

Az Európai Unió még egyetlen országot sem nyilvánított annak, ez inkább amerikai módszer vagy gyakorlat. Ott viszont ennek van következménye, az már egy másik kérdés, hogy az USA sem minősítette Oroszországot terrorista államnak.

Amúgy, ha ilyennek minősítenek az amerikaiak egy országot, akkor nem állnak szóba vele, még keményebb szankciókat alkalmaznak vele szemben, és kérik az ottani vezetők letartóztatását.

Béketárgyalás

Az esetleges béketárgyalásról Gyévai Zoltán két verziót vázolt fel. Az egyik szerint ha az oroszok "vesztő helyzetben lennének", akkor érdekeltek lennének a tárgyalásokban, hogy mentsék, ami még menthető. A másik, ha nagyon jól állnak, akkor a területi hódításaikat tudnák konszolidálni egy béketárgyaláson.

Orosz tüzérségi támadásokban rommá lőtt lakóházak előtt ukrán katonák a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Bahmutban 2022. november 10-én.
Forrás: MTI/AP/Libkos/Libkos
Orosz tüzérségi támadásokban rommá lőtt lakóházak előtt ukrán katonák a kelet-ukrajnai Donyecki területen fekvő Bahmutban 2022. november 10-én. Forrás: MTI/AP/Libkos/Libkos

A helyzet azonban az, hogy Ukrajna éppen offenzívában van és ezért nincs késztetése a tárgyalásokra. A szakértő jelenleg nem látja a közös nevezőt. Tárgyalni akkor szoktak, amikor az egyik fél már elég nagyot nyert, a másik pedig belátja, hogy nincs értelme tovább folytatni a háborút.

"Itt nem tart még ez az egyensúly"

– állapította megy Gyévai Zoltán az InfoRádióban, aki egyébként éppen ezért a következő hónapokban nem számít béketárgyalásokra. Oroszországnál pedig az is belejátszik, hogy a nyugatiak és főleg az ukránok szemében hiteltelenek, hiszen folyamatosan hazudott a háború előtt és alatt is az okokról, indítékokról.

A szakértő még arról is beszélt, hogy "az volna igazságos, ha legyőznék Oroszországot" arról már nem is beszélve, hogy az orosz megszállás alatt lévő területeken nem nagy élmény élni, legalábbis ezt mutatják a háborús tapasztalatok.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×