eur:
392.78
usd:
366.33
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Leszavazták az oroszokkal közös vizsgálatot

Diplomáciai források szerint leszavazták Oroszország javaslatát a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) végrehajtó tanácsának szerdai rendkívüli ülésén, amelynek értelmében új, közös vizsgálatot folytattak volna le Szergej Szkripal volt orosz-brit kettős ügynök és lánya március eleji angliai megmérgezésének ügyében.

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes kijelentette: nem lehet szó semmilyen bizalomról Nagy-Britannia iránt az általa végzett nyomozást illetően. Moszkva a Szkripal-ügy miatt a nap folyamán kiutasított egy magyar és egy belga diplomatát is.

A névtelenséget kérő tisztségviselők tájékoztatása szerint az új, közös vizsgálatra tett javaslatot 15:6 arányban utasították el a hágai székhelyű szervezet Oroszország kezdeményezésére összehívott, zárt ajtók mögötti ülésén.

A sajtóban arról számoltak be, hogy Algéria, Azerbajdzsán, Kína, Irán és Szudán támogatta az orosz javaslatot, tizenhét ország pedig tartózkodott.

A brit delegáció korábban elutasította a "perverznek" nevezett felvetést, amely szerintük "elterelő taktika" az OPCW munkájának aláásására.

"Nem egyszerűen nincs bizalom Nagy-Britannia iránt, nem is lehet róla szó, tekintettel a London által mindennapi szinten tanúsított arcátlanságokra és az elfogadhatatlan retorikára, amelyet Oroszországgal szemben alkalmaz" - mondta Rjabkov a TASZSZ orosz hírügynökségnek adott interjúban.

Csakis egy független szakértői bizottság által folytatott vizsgálat derítheti ki az igazságot az ügyben - jelentette ki Rjabkov. Ennek megfelelően Igor Ribalcsenko, az orosz védelmi minisztérium vegyi elemzéssel foglalkozó laboratóriumának vezetője egy többoldalú szakértői csoport létrehozására tett javaslatot.

Oroszország kiutasított szerdán egy magyar és egy belga diplomatát is.

Az orosz külügyminisztérium honlapján megjelent közlemény szerint a tárcához bekérették Balla János moszkvai magyar nagykövetet, akinek tiltakozó jegyzéket nyújtottak át. A dokumentum értelmében Oroszország nemkívánatos személynek nyilvánította az orosz fővárosban működő magyar nagykövetség egyik munkatársát "válaszul Magyarország barátságtalan és megalapozatlan követelésére" egy orosz diplomácia alkalmazott kiutasítása ügyében "Nagy-Britanniának a +Szkripal-ügyben+ Oroszországgal szemben megfogalmazott, bizonyítatlan vádjai alapján".

"Az orosz hatóságok jelezték, hogy az előző heti döntés miatt nem kívánatos személynek nyilvánították Belgium moszkvai nagykövetségének egyik diplomatáját" - közölte a belga külügyi tárca szóvivője.

Oroszország követelte, hogy csütörtökre hívják össze az ENSZ Biztonsági Tanácsának nyílt ülését a Szkripal-ügy megvitatására.

A brit és az amerikai biztonsági szakszolgálatok groteszk provokációjának minősítette a Szkripal-ügyet Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SZVR) vezetője egy szerdai moszkvai nemzetközi biztonsági konferencián. "Még a Szkripalékkal elkövetett groteszk, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok szakszolgálatai által durván összetákolt provokációval kapcsolatban sem siet az európai országok egy része körültekintés nélkül követni Londont vagy Washingtont, hanem a történtekben való eligazodást részesíti előnyben" - mondta.

Komoly belpolitikai vita bontakozott ki Nagy-Britanniában a Szkripal-ügyben, miután a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetői szerint megkérdőjelezhetővé vált a konzervatív párti kormány azon álláspontja, hogy szakértői bizonyítékok támasztják alá Moszkva felelősségét.

Diane Abbott, a Munkáspárt árnyékkormányának belügyminiszter-jelöltje szerdán a BBC televíziónak kijelentette: Boris Johnson a jelek szerint félrevezette a közvéleményt, amikor azt állította, hogy a Porton Down-i kutatóintézet szakértői Oroszországot jelölték meg az idegméreg forrásaként.

Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője a Sky Newsnak nyilatkozva azt mondta: Johnsonnak "súlyos kérdésekre kell választ adnia", miután a jelek szerint a német tévétársaságnak adott interjúban "teljes mértékben túlment azon az információn", amelyet korábban a Porton Down-i intézettől kapott.

A brit külügyminisztérium szerint mindez nem változtat azon a tényen, hogy a brit kormány megítélése szerint Oroszország a felelős "ezért az arcátlan, meggondolatlan cselekedetért, és a nemzetközi közösség is egyetért azzal, hogy nincs más hihető magyarázat" a Salisburyben történtekre.

Boris Johnson Twitter-üzenetében "sajnálatosnak" nevezte, hogy Jeremy Corbyn "Oroszország játékát űzi", és megpróbálja hitelteleníteni a brit kormányt.

Brit szakértői vizsgálat szerint Szergej Szkripalt, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredesét, a brit külső hírszerzés (MI6) volt ügynökét és Julija Szkripalt még a Szovjetunió által kifejlesztett Novicsok osztályú idegméreg-hatóanyaggal mérgezték meg.

Oroszország tagadja ezt, és egyfajta fordulópontként tekint egy Nagy-Britanniában kedden ismertetett interjúra, amelyet a Sky News készített a Porton Down katonai kutatólaboratórium vezetőjével. Gary Aitkenhead a hírtelevíziónak úgy fogalmazott, nem tudják meghatározni a hatóanyag pontos forrását, csak azt, hogy Novicsok osztályú vagy hasonló mérget használtak. Hangsúlyozta azonban, hogy az ő feladatuk tudományos bizonyítékot szolgáltatni a hatóanyag pontos azonosításához, nem pedig megmondani, hol is állították elő. Hozzátette, egy ilyen rendkívül összetett anyag előállítására csak állami szereplő képes.

Az igazgató szerint a brit kormány más információkra támaszkodva jutott arra a következtetésre, hogy a Szergej Szkripal és a lánya ellen használt szer Oroszországból származik.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×