eur:
393.06
usd:
366.52
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Beiktatták a humoristából lett elnököt

A korrupció és a szegénység elleni harcra szólította fel Guatemala népét Jimmy Morales elnök a beiktatását követő beszédében helyi idő szerint csütörtökön, Guatemalaváros nemzeti színházában.

Az eseményen közel kétezer ember volt jelen, köztük Joe Biden amerikai alelnök, I. János Károly korábbi spanyol uralkodó, és több latin-amerikai ország vezetője.

Morales hangsúlyozta, hogy elnökségének első napjától kezdve nem enged a korrupciónak és a lopásnak. Hozzátette, "szigorú és hajthatatlan" lesz azokkal szemben, akik el merészelik lopni az ország vagyonát.

Elismerte, hogy nehéz körülmények között kell munkához látnia, mivel a kormány el van adósodva, az oktatás és az egészségügy pedig válságban van. Ennek ellenére arra bíztatta népét, hogy ne essen kétségbe. "Azt mondták nekem, hogy ez lehetetlen, hogy ehhez csodára van szükség, csakhogy én hiszek a csodákban" - mondta.

A tavaly októberi választások idején a nacionalista Nemzeti Összetartás Frontja (FCN) párt színeiben induló egykori humoristát többen bírálták egyebek közt azért, mert kormányprogramja mindössze hat oldal terjedelmű volt és az FCN csak 11 helyet foglal el 158 fős törvényhozásban.

Noha "Moralejas" című (a szó spanyolul "tanmeséket" jelent, egyúttal szójáték a humorista nevével) kabaréműsorát az egész ország ismeri, a politikában új szereplő Jimmy Morales. Megfigyelők szerint ennek ellenére nem lehet egyszerű tréfamesterként elkönyvelni. Az elnök üzemgazdász végzettséggel rendelkezik, emellett honvédelmi és biztonságpolitikai tanulmányokat is folytatott. Bírálói szerint közel áll bizonyos szélsőjobboldali katonai körökhöz, amit Morales tagad.

Guatemala a korrupció mellett óriási államháztartási hiánnyal is küzd. Az elmúlt 16 évben az államadósság 386 százalékkal növekedett. A Világbank adatai szerint a latin-amerikai ország 12 százalékos adókulcsa a legalacsonyabb a világon, s más alacsony adóterhet kirovó országokkal ellentétben alig van más bevételi forrása az államnak.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×