Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.28
bux:
0
2025. december 26. péntek István

Erről lesz szó Orbán és Merkel találkozóján

Angela Merkel német kancellár hivatalában fogadja Orbán Viktort csütörtökön. Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára elmondta: az uniós költségvetés mellett más fontos témák is a napirenden szerepelnek.

Angela Merkel német kancellár csütörtökön hivatalában fogadja Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. A berlini találkozón elsősorban az Európai Unió előtt álló kihívásokról lesz szó - közölte a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára.

Szijjártó Péter elmondta: a jelenlegi előterjesztés szerint Magyarországos 30 százalékos veszteséget szenvedne el a kohéziós forrásokban a következő hétéves költségvetési periódusban. A találkozón kezdeményezik, hogy a németek járjanak közbe ennek megváltoztatása érdekében.

Emellett aktuális és fontos uniós témák is a napirenden szerepelnek majd - tette hozzá.

Korábban a német kormány szóvivője azt közölte, hogy "a találkozó középpontjában a kétoldalú kapcsolatok és az euróövezet helyzete állnak", további témák pedig "a két ország belpolitikai fejleményei és regionális kérdések".

Orbán Viktor berlini látogatása előtt a demokratikus kisebbség jogainak megóvására hívta fel a német kormány a magyar miniszterelnököt. "Akinek kétharmados többsége van, mindig tudnia kell, hogy a kétharmados többséggel nagy demokratikus felelősség is együtt jár azokkal szemben, akik kisebbségben vannak" - ismételte meg Steffen Seibert kormányszóvivő szerdán Berlinben a korábbi hasonló követeléseket.

A tervek szerint a csütörtökön délben kezdődő megbeszélés után a kancellár és a magyar kormányfő közös sajtótájékoztatót tart.

A kormányfő 2010-ben és 2011-ben is tett hivatalos látogatást a német kancellárnál.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amiért keletre megy a magyarországi külföldi tőke

Amiért keletre megy a magyarországi külföldi tőke

46 százalékkal nőtt a közvetlentőke-befektetések állománya 2023-ról 2024-re Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – erről beszélt Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádióban.
VIDEÓ
Megnyílik előttünk Latin-Amerika piaca

Megnyílik előttünk Latin-Amerika piaca

Néhány esztendeje egy vezető hazai politikus jelentette ki, hogy a vétójog az utolsó védőbástyája az európai sokszínűségnek és szuverenitásnak. Nos, a kormány tagjai – mint a dicső végvári vitézek büszke utódai – az elmúlt időben igencsak sűrűn gyakorolhatták a nemzeti szuverenitás védelmét, mivel jószerint csak azokat az EU-s kezdeményezéseket és indítványokat nem vétóztak meg, amelyek egy csepp áldozatot sem kívántak meg hazánktól. A megvétózott kezdeményezések sorába tartozott az Európai Tanács decemberi ülésének napirendjére tűzött, a Mercosur-országokkal (tagjai Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay, társult tagjai pedig Chile, Kolumbia, Ecuador, Guyana, Peru, Suriname és Bolívia) kötött új védintézkedésekről szóló megállapodás megerősítéséről szóló határozat is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×