eur:
389.4
usd:
362.74
bux:
68118.53
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Válságban a kormány Szlovéniában

Kormányválság tört ki kedden Szlovéniában: a Borut Pahor vezette balközép kormánykoalícióból ki akar lépni a nyugdíjasok pártja, aminek következtében a kabinet kisebbségbe kerülne a parlamentben, s így kellene folytatnia fontos szociális reformokat.

Karel Erjavec, a nyugdíjasok pártjának (DeSUS) vezetője pártja végrehajtó bizottságának ülését követően jelentette be, hogy távozni akarnak a kormánykoalícióból. A döntést azzal indokolta, hogy nem tudnak olyan koalícióban tovább dolgozni, amelyben "nem törődnek a tisztességgel". A döntés előzménye, hogy hétfő este lemondott Dusa Trobec Bucan önkormányzati és területfejlesztési tárca nélküli miniszter, arra hivatkozva, hogy úgy érzi, nem élvezi Pahor támogatását.

A koalíciós szakításra vonatkozó döntést a DeSUS május 6-án esedékes kongresszusának még jóvá kell hagynia.

Amennyiben a DeSUS kilép a 2008 óta fennálló, négypárti kormánykoalícióból, úgy a koalíció mindössze 42 képviselővel rendelkezik majd a 90 fős ljubljanai parlamentben, vagyis kisebbségbe kerül a törvényhozásban. A DeSUS-nak öt parlamenti képviselője van.

A DeSUS néhány héttel azelőtt jelentette be szándékát, hogy Szlovéniában népszavazást rendeznek a nyugdíjreformról, amelyet a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság is szorgalmaz a szlovén államháztartás rendbetétele érdekében.

Erjavec a politikai válság feloldására előre hozott parlamenti választásokat javasolt, csakúgy, mint az ellenzék vezető ereje, a jobbközép Szlovén Demokrata Párt (SDS).

Dusan Kumer, a kormánykoalíció vezető erejét adó szociáldemokraták (SD) parlamenti frakcióvezetője elvetette az előre hozott választások gondolatát, közölve, hogy tárgyalásokat kezdeményeznek más parlamenti pártokkal a koalícióhoz történő csatlakozásról.

Címlapról ajánljuk
Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

Rendkívüli belpolitikai vihar lett egy atomerőműves cikkből Németországban

A havonta megjelenő, elemzésekre, illetve háttérjelentésekre összpontosító népszerű Cicero című magazin azt állította, hogy az atomerőművek egy évvel ezelőtti végleges leállításáról született döntés meghozatala előtt kulcsfontosságú szakértői információkat hallgattak el az atomenergia alkalmazásának legfőbb ellenzője, a zöldpárti gazdasági miniszter előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
MBH Bank: A rendszeres megtakarítók átlagosan havi 80 ezer forintot tesznek félre

MBH Bank: A rendszeres megtakarítók átlagosan havi 80 ezer forintot tesznek félre

A megtakarítással rendelkező magyar lakosság 48%-a alkalmanként tesz félre, a rendszeresen megtakarítók pedig általában havonta és körülbelül 80 ezer forinttal tudják növelni megtakarításukat – derült ki az MBH Csoport reprezentatív kutatásából, amely a magyar lakosság befektetési, megtakarítási szokásait vizsgálta. A befektetett tőke biztonsága továbbra is vezető szempont a válaszadók között, noha az utóbbi évek inflációs környezetében ezzel együtt felértékelődött a hozam fontossága is. A befektetések kezelésében a személyes és az online ügyintézés egyaránt népszerű, tanácsok esetében pedig elsősorban a banki szakértőkre hallgatnak a megtakarítók. A megtakarítással rendelkezők aktívan érdeklődnek a pénzügyek iránt, havonta akár többször is tájékozódnak, informálódnak a befektetési lehetőségekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×