eur:
387.68
usd:
357.02
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

Törökország belefáradt a várakozásba

Törökország EU-csatlakozási tárgyalásainak fékezésével vádolta meg az uniót Recep Tayyip Erdogan török kormányfő, hasonlóan az ország elnökéhez, Abdullah Gülhöz, és szerinte a török lakosság már belefáradt a várakoztatásba. Az InfoRádió által megkérdezett szakértő szerint Törökország egyoldalúan soha nem nyitja meg a kikötőit, amit az EU követel tőle.

Erdogan az után beszélt, hogy az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta bővítései jelentését, amelyben közlik: Törökország egy ideje nem folytatja bizonyos kulcsfontosságú reformok keresztülvitelét, egyebek között a médiaszabadság és az emberi jogok területén. Ezenkívül Ankarának teljes mértékben végre kellene hajtania a vámunióból származó kötelezettségeket, és előre kellene lépnie a Ciprushoz fűződő kapcsolatok rendezése terén. Az országgal folyó tárgyalások habár lassú ütemben, de előrehaladnak - állapította meg a bizottság.

Erdogan azt állította, hogy az EU állandóan változtatja a csatlakozás feltételeit, országa esetében ezért lassú a folyamat. "Már 50 éve várakozunk az EU kapuinál, és még mindig csak a csatlakozási tárgyalásoknál tartunk, ami sérti a török közvéleményt" - mondta. "Az unió olyan súlyosan diszkriminálja Törökországot, mint egyetlen másik korábbi tagjelöltet sem" - tette hozzá.

Gül államfő a hétfői tévés beszélgetésben kijelentette, hogy országa mindent megtesz az EU-csatlakozási tárgyalások sikere érdekében, de az előrehaladást mesterséges, igazságtalan akadályok hátráltatják.

Törökország 2005-ben, Horvátországgal egyszerre kezdte meg az EU-val a csatlakozási tárgyalásokat, de míg Zágráb már a célegyenesben tart, Ankarával csaknem holtpontra jutottak a megbeszélések, mert Törökország brüsszeli követelésre sem volt hajlandó megnyitni kikötőit és repülőtereit a Ciprusról érkező áruk előtt, az unió pedig fenntartja az észak-ciprusi török enklávé blokádját.

A Milliyet című török újság hétfői jelentése szerint magas szintű titkos tárgyalások zajlottak az elmúlt két hétben Törökország és az EU között a ciprusi probléma megoldása érdekében.

Erdogan kormányfő az interjúban ismét elmondta Ankara álláspontját, miszerint országa abban a pillanatban megnyitja repülőtereit és kikötőit Ciprus előtt, amint az EU felhagy az észak-ciprusi török államalakulat elleni büntetőintézkedéseivel. Mint mondta, a két dolgot egyszerre kellene megtenni.

Hanganyag: Hegedûs Zsuzsa

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

A szlovákiai társadalom hosszú ideje nagyon feszült, és a politikusok a merénylet után is inkább hergelnek, mintsem nyugtatnak – mondta az InfoRádióban a szlovákiai Fórum Intézet elnöke. Öllös László politológus, filozófus szerint a kampány hátralévő része a Robert Fico elleni támadásról szól majd, és a meglőtt kormányfő pártjának támogatottsága növekedni fog.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×