eur:
387.68
usd:
357.02
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

Újabb feszültségek Berlin és Moszkva között

Moszkva és Berlin kapcsolatára nemcsak politikai nézeteltérésből fakadó feszültségek vetnek árnyékot, hanem a gazdasági együttműködésből eredő viták is. Az orosz Lukoil a napokban leállította kőolajszállítását, Moszkvában pedig befagyasztották a Lufthansa számláit - állítólagos adófizetési hátralék miatt.

Berlinben a gazdasági miniszter közölte, hogy nincs ok az aggodalomra az Oroszországból érkező kőolajszállítás leállítása miatt, mert a hiányzó mennyiséget tengeri úton, más forrásból fogják fedezni.

Németország kőolajszükségletének egyötödét a Barátság kőolajvezetéken fedezi, és a szállításokat a Sunimex tartja kézben, amelynek élén Szergej Kisilov orosz olajmágnás áll.

A Lukoil már régóta a Sunimex kiiktatására törekszik, és ennek érdekében már múlt év augusztusában átmenetileg beszüntette a kőolajszállítást Németországba. A Lukoil közvetlenül szeretne jelen lenni a német energiapiacon, mert így drágábban adhatná kőolaját, és ezáltal több adó gyarapítaná az orosz államháztartást.

De a Lufthansa körüli vita sem teljesen újkeletű, mert Moszkvában már jó ideje azt próbálják elérni, hogy a német légitársaság Szibériába tegye át nemzetközi teherforgalmának logisztikai központját, ám ezt a Lufthansa kölni központjában elvetették.

Alighanem emiatt fagyasztották be most a német légitársaság oroszországi számláit adóhátralékra hivatkozva. Hírügynökségi értesülések szerint az orosz hatóságok mintegy 6 millió euró haladéktalan megfizetését követelik.

A Lufthansa ugyan nem kommentálta a történteket, de köztudott, hogy a felek egymástól alapvetően eltérő módon értékelik az oroszországi adókövetelményeket.

Tavaly ősszel a moszkvai hatóságok átmenetileg megvonták a német légitársaságtól az orosz légtér használatának jogát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

A Robert Fico elleni merényletnek hatása lehet az európai parlamenti választási kampányra is, ám a politikusokat a választások előtt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy távolságot tartsanak az emberektől – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×