eur:
387.68
usd:
357.02
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

"Visszaadom a szabadságot a New York-iaknak"

Jó ütemben haladnak New Yorkban a 2001. szeptember 11-i terrortámadásban megsemmisített Világkereskedelmi Központ helyére tervezett emlékhely munkálatai. Minderről a tervező, Daniel Libeskind beszélt az InfoRádiónak. A lengyel születésű, később Izraelbe kivándorolt, jelenleg berlini építészstúdiót üzemeltető neves építész egyébként az új kormányzati negyedre beadott pályázatokat elbíráló zsűri tagja.

Hogy áll a munka?

Több ezren dolgoznak az építkezésen, hamarosan már láthatóak lesznek a legfontosabb épületek. Az emlékmű, az egykori ikertornyok helye, a múzeum, a vízesés, no meg a szabadságtorony 2009-re meglesz.

Elégedett az építkezés menetével?

Igen, de megjegyzem: nagyon összetett folyamatról van szó - sok benne a politika is. Figyelni kell a részvényesekre, az áldozatok hozzátartozóira, a New York-i kormányzóra, a város polgármesterére, a kikötői hatóságra... Szóval nem könnyű a feladat. De tudom, hogy lenyűgöző lesz az épületegyüttes, és méltó emléket állít a szeptember 11-i merényletek áldozatainak. Azt is megmutatja, hogy mit jelentett a terrortámadás a világnak.

A biztonság kérdése nagyon fontos. Hogyan tudják biztonságossá tenni az új épületet?
 
Először is, a New York-iak a támadások után világossá tették: nem 1-2 emeletes épületet akarnak a romok helyén; a jövő New Yorkját akarják fölépíttetni. Hiszen a Nagy Alma a felhőkarcolók városa. Persze tanulnunk kell a támadásokból. A Szabadságtorony nem egyszerűen egy 100 emeletes épület lesz, hanem több annál. És persze a biztonságért is sokat teszünk. De nyitott társadalomban élünk, nem zárkózhatunk bunkerba, vagy egy középkori erőd falai közé. A terrorizmus persze fenyegeti a szabad világot - ezért kell megtanulnunk kezelni a helyzetet. A városlakók is így akarják.

A most épülő komplexum levegős lesz, sok közösségi térrel. Nem fél attól, hogy a New York-iak esetleg csalódottak lesznek, mert nem a régi tornyokat kapják vissza?

Sokan nosztalgiával gondolnak a Világkereskedelmi Központra. De senki sem olyan naiv, hogy elhiggye: újra lehet építeni az ikertornyokat. Mert nem lehet.

A lerombolt épületek helyére ezrek járnak ide emlékezni. Megőrzik a tornyok szellemiségét?

Természetesen - az emlékhely éppen erről szól. A terület legnagyobb része közösségi tér lesz. Egy különleges hely. Azt tervezem, hogy újjáélesztem a környező utcákat. New York nem egy szomorú város, amely csak a múltba réved, hanem egy életteli metropolisz. Ezért visszahozom az utcák szabadságát.

Hanganyag: Póth Attila

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

A szlovákiai társadalom hosszú ideje nagyon feszült, és a politikusok a merénylet után is inkább hergelnek, mintsem nyugtatnak – mondta az InfoRádióban a szlovákiai Fórum Intézet elnöke. Öllös László politológus, filozófus szerint a kampány hátralévő része a Robert Fico elleni támadásról szól majd, és a meglőtt kormányfő pártjának támogatottsága növekedni fog.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×