eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Borúsabb képet fest az IMF

A Brexit lefolyásának legvalószínűbbnek tartott forgatókönyve alapján csökkentette kissé világgazdasági növekedési előrejelzését az áprilisban kiadott World Economic Outlook elemzés felülvizsgálatában a Nemzetközi Valutaalap (IMF).

Az IMF kedden publikált és a Brexit legkedvezőbb lefolyását feltételező "alap" (baseline) forgatókönyve a Nagy-Britannia és az EU kapcsolatát terhelő bizonytalansági tényezők fokozatos oldódásával számol számottevő kereskedelmi akadályok felépülése nélkül. A forgatókönyv nem feltételezi sem komolyabb pénzpiaci zavarok sem politikai dominó-hatás bekövetkezését.

A tanulmány megjegyzi, hogy a két másik forgatókönyv, a "lehúzó hatású" (downside) és a "súlyos lefolyású" (severe) megvalósulásának valószínűsége az eddigi tapasztalatok, az eddig bekövetkezett piaci és politikai fejlemények alapján rohamosan csökken.

Az IMF a Brexit legkedvezőbb lefolyását feltételezve világgazdasági növekedési előrejelzését 0,1 százalékponttal csökkentette az április prognózishoz képest, 2016-ra 3,1 százalékra, 2017-re vonatkozóan pedig 3,4 százalékra.

A legnagyobb hátrány még ebben a forgatókönyvben is Nagy-Britanniát éri: az idei GDP-növekedést 0,2 százalékponttal, a jövő évit 0,9 százalékponttal terheli meg. A brit GDP-növekedés az idén 1,7 százalék, 2017-ben 1,3 százalék lesz.

Az Egyesült Államok idei GDP-növekedési előrejelzését 0,2 százalékponttal lejjebb módosította mostani előrejelzésében az IMF, de nem a Brexit, hanem a vártnál gyengébb év eleji gazdasági teljesítmény miatt. Az idei évre 2,2 százalékos, 2017-re pedig 2,5 százalékos növekedést jelez az IMF.

Az euróövezetre csak mérsékelt hatással lesz a Brexit, az idei GDP-növekedési előrejelzést az IMF a régió vártnál jobb év eleji teljesítményét nyugtázva 0,1 százalékponttal 1,6 százalékra emelte meg, a 2017-est viszont 0,2 százalékponttal 1,4 százalékra csökkentette.

A német GDP-növekedés az idén 1,6 százalék lesz, 0,1 százalékponttal magasabb az áprilisi prognózisban jelzettnél, a 2017-es pedig 0,4 százalékponttal alacsonyabb, 1,2 százalék.

A fejlett gazdaságok együtt az idei növekedésnek az áprilisi prognózishoz képest 0,1 százalékpontos, a 2017-esnek pedig 0,2 százalékpontos negatív korrekciójával az idén is és jövőre is 1,8 százalékkal növekednek.

A fejlődő régiók növekedési előrejelzését viszont nem módosította az IMF, az idén 4,1 százalék, 2017-ben pedig 4,6 százalék lesz.

Oroszország GDP-növekedése 2016-ban 0,6 százalékponttal, 2017-ben pedig 0,2 százalékponttal lesz magasabb az áprilisban jelzettnél, azaz 2016-ban 1,2 százalék csökkenés, majd 2017-ben 1,0 százalék növekedés.

Kína GDP-növekedését az IMF 2016-ra a kormány gazdaságösztönző intézkedéseinek köszönhetően 0,1 százalékponttal felfelé 6,6 százalékra módosította, a 2017-es 6,2 százalékon pedig nem változtatott. A kínai gazdaság közvetlenül nem, legfeljebb csak az Európai Unió teljesítményének közvetítésével érezheti meg a Brexit esetleges hatását - mutat rá az IMFtanulmánya.

A világkereskedelmi forgalom az idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,9 százalékkal növekszik, 0,4 százalékponttal kisebb, illetve 0,1 százalékponttal nagyobb ütemben az április prognózisban jelzettnél.

A "downside" forgatókönyv az alap-forgatókönyvnél jóval komolyabb pénzpiaci zavarokkal, valamint az üzleti és fogyasztói bizalom jelentősebb romlásával számol mind az Egyesült Királyságban, mind globálisan egészen 2017 első feléig. Az áprilisi WEO-prognózishoz képest mindez a fogyasztás és a beruházások növekedésének számottevő lassulását vonná maga után.

Az IMF legkevésbé valószínűnek tartott "severe" forgatókönyve súlyos pénzügyi zavarokkal számol az EU-ban, elsősorban is annak magját alkotó nagy nemzetgazdaságokban, illetve a brit pénzügyi szolgáltatások nagy részének az áttelepülését feltételezi az euróvöezetbe. Az eredmény Nagy Britanniában recesszió, globális szinten pedig a növekedésnek az alap-forgatókönyvben vázolthoz képest jóval nagyobb mértékű lassulása lenne.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×