rovar
Fel kell készülni arra, hogy elszabadul a "fehérjegyártás" Európában is
A Nébih egy új vizsgálat során a növényi fehérjéket tartalmazó élelmiszerekről szeretne sokkal többet megtudni ahhoz, hogy a kormány kialakíthassa az álláspontját egy világfolyamatról.
Elkészült az első magyarországi poloskatérkép
Az elmúlt öt évben vált tömegessé Magyarországon az invazív címeres poloskák jelenléte. A Sokk a rovar Facebook-közösség most elkészítette az országos poloskatérképet, amelyből kiderül: ma már nincs olyan térség az országban, ahol az invazív poloskák ne lennének jelen.
Egy dolgot tehetünk a lakásba igyekvő poloskák ellen
Elkezdődött a poloskaszezon, vagyis számíthatunk rá, hogy a poloskák elindulnak lakásainkba – hívta fel a figyelmet az InfoRádiónak a Szent István Egyetem Rovartani Tanszékének docense.
Ezért van most (még) olyan kevés poloska Magyarországon
A Szent István Egyetem rovartanszékének docense az InfoRádióban rejtélyesnek nevezte, hogy eddig ilyen alacsony volt a poloskaszám, de az alma, az őszibarack és a körte érése sok kérdésre választ adhat.
Elképedne a hangya 100 millió éves őse, ha látná a leszármazottakat
Az "öreg" ugyanis magányos vadász lehette, hírből sem ismerte a mára már legendás kooperációs képességet.
A kabócaénekkel még közel sem ér véget az újdonságok sora
Az éghajlat változásával egyre több déli rovarfaj jelenik meg Magyarországon is. Ezek ugyanakkor emberre nem veszélyesek – hívta fel a figyelmet a Magyar Rovartani Társaság elnöke.
Szúnyogvész: ne (csak) fentről várjuk a megoldást!
Miután Magyarország is letette a garast a biológiai gyérítés mellett, egyre fontosabbá vált, hogy az egyes ember felismerje, megelőzheti az inváziót saját maga is.
Drámai mértékben pusztulnak a rovarok
A Science folyóiratban megjelent kutatás szerint az elmúlt 30 évben világszerte 25 százalékkal csökkent a szárazföldi rovarok száma.
Ökoréten dupla annyi rovar él
Lényegesen eltérő az ökológiai és a hagyományos művelésű földeken található rovarmennyiség és fajgazdagság - derül ki egy friss kutatásból.
Fontos szereplők eltűnőben, aggasztó folyamatra figyelmeztetnek
Egyre csökken a rovarok és pókok száma a németországi erdőkben és füves területeken - állítják kutatók, akik szerint az intenzív mezőgazdasági termelés a felelős a mutatókért.
A szeptember legundorítóbb slágere: a repülő csótány
A poloskák után új inváziós faj terjed Budapesten és az agglomerációban, a kertvárosi erdeicsótány. Ez a csótányfaj nem a lakásban, hanem a kertben érzi jól magát, de mivel repülni tud és vonzza a fény, a lakásba is berepülhet. Nem kártevő, de jelenléte tömegessé válhat.
Rémület Magyarországon: támad a poloskák második generációja
Magyarországon ezekben a hetekben fejlődik ki a márványos poloskák második generációja, az invázió tehát nem hagyott alább - mondta el az InfoRádiónak Vétek Gábor, a Szent István Egyetem Rovartani Tanszékének egyetemi docense.
Itt a nyár közellensége: a tigrisszúnyog
Kevésbé félelmetes neve a zebraszúnyog, ettől még nem kevésbé aggasztó, hogy fertőző betegségeket is terjeszt.
A darázs lehet az idei év poloskája - ellensége a sör
Inváziót jósol a szakember, a királynők könnyedén átvészelték a telet. Így néz ki az ideális darázscsapda
Egyre fogyatkoznak a madarak Európában
A csökkenés nem egyenletes, bizonyos területeken és fajoknál drasztikusabb.
Mégis van halálos ellensége a poloskának
Mármint az újságpapíron kívül. Szamurájdarázsnak hívják, és különleges módon bánik el életünk megkeserítőjével.
Jön az újabb poloskainvázió
A jó idő miatt megindul a kirajzás. Más inváziós rovarok tömeges felbukkanására is számíthatunk.
Már azt hitték, kihalt, erre megjelent a rovarszörnyeteg - videó
A szarvasbogár-állkapcsú óriásméh Indonéziában él.
A hatodik nagy kihalási krízis zajlik a Földön
Globálisan a rovarok teljes tömege évente 2,5 százalékkal csökken – állapította megy egy friss tanulmány. Nyolcszor olyan gyors a rovarfajok kihalása, mint az emlősöké, a madaraké vagy a hüllőké, ráadásul a fajok egyharmada veszélyeztetett kategóriába tartozik.
Nem várt, drámai hatása lehet a felmelegedésnek
A klímaváltozással egyre melegebb időjárás miatt több millió tonnával több termést pusztítanak el az egyre éhesebb rovarok 2050-re még akkor is, ha sikerül 2 Celsius-fok alatt tartani a globális átlaghőmérséklet növekedését - állapította meg egy új kutatás.