Infostart.hu
eur:
381.68
usd:
327.35
bux:
109592.3
2025. december 5. péntek Vilma
A hand from a mosquito bite. Mosquito drinks blood on the arm.
Nyitókép: Andrei Sauko/Getty Images

Találtak egy új, méregmentes módszert a szúnyogok távoltartására

Az új, kísérleti módszer segítségével akár 11 napon keresztül élvezhetjük majd, hogy taszítók vagyunk a vérszívók számára.

Az emberi bőrön gyakran előforduló baktérium segítségével készítettek új szúnyogriasztót a kutatók. Az eredmény egy olyan készítmény, mely akár egy héten át is elriaszthatja a bosszantó, esetenként veszélyes betegségeket hordozó vérszívókat - írja a BGR cikke nyomán a hvg.hu.

A lap kiemeli, hogy a nőstény szúnyogok több tényezőt is "figyelembe vesznek", mikor kiválasztják, hogy kiből szívjanak vért. Ezek között szerepel a testhőmérséklet, a bőrön élő mikrobák által kibocsátott szag, de még a szén-dioxid is.

Viszont ugyanez a szúnyogok ellen is fordítható, hiszen a nekik nem tetsző illatanyagokkal akár távol is lehet őket tartani.

A bőrbaktériumok által termelt tejsav rendkívüli módon vonzza a bosszantó ízeltlábúakat, és a tudósok is ebbe az irányba vizsgálódtak. Felfedezték, hogy ha sikerül elérni, hogy a bőrön kevesebb termelődjön belőle, akkor az illető kevésbé lenne vonzó szúnyogcélpont.

A tejsav termelésének csökkenése érdekében a kutatók genetikailag módosították a Staphylococcus epidermidis és a Corynebacterium amycolatum baktériumokat. Az egereken végzett kísérletek során kiderült, hogy az ilyen baktériumokkal rendelkező állatokat akár 11 napon át is 64,4 százalékkal jobban kerülték a szúnyogok. Ez lényegesen hosszabb idő, mint a pár óráig ható, hagyományos rovarriasztók, bár az érdemi hatás kialakulásához 3 napra volt szükség.

Ez azonban még nem az összes pozitívum: a megközelítés a jelenleg alkalmazottakkal szemben nem igényel mérgező anyagokat, ami az embereknek és az élővilágnak egyaránt előnyös - írják. Az viszont egyelőre még nem ismert, hogy mikor és milyen formában lehet majd a módszert a gyakorlatban alkalmazni.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×