eur:
387.01
usd:
356.43
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

Fidesz: indokolt az alkotmánybírósági döntés

A Fidesz szerint a választási eljárási törvénnyel kapcsolatos éles belpolitikai viták után fontos és indokolt, hogy a jogszabály hatálybalépését alkotmánybírósági (Ab) döntés előzze meg.

A kormánypárt ezért tiszteletben tartja és üdvözli, hogy Áder János köztársasági elnök előzetes normakontrollt kért a törvényről az Ab-tól - közölte Gulyás Gergely fideszes országgyűlési képviselő. Kifejtette: az Ab-nak harminc napja van arra, hogy a törvény egészével kapcsolatosan állást foglaljon, annak ugyanis bármely passzusát vizsgálhatja.

A Fidesz reméli, a jogszabály kiállja az alkotmányosság próbáját, de természetesnek tartja - mivel egy nagy terjedelmű, sok alapjogot érintő törvényről van szó -, hogy előfordulhat, az Ab alkotmányellenességet állapít meg bizonyos részleteket érintően - mondta Gulyás Gergely. Hozzátette, utóbbi esetben a jogszabály nem lép hatályba, és az Országgyűlésnek végre kell hajtania az Ab-döntésnek megfelelő változtatásokat.

A politikus fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy Áder János indítványában egyértelművé tette: széles demokratikus kereteket biztosít a választójogi és az új választási eljárási törvény a következő országgyűlési választások lebonyolításához.

Az előzetes feliratkozás lehetőségeivel összefüggő legerősebb államfői kritika azzal kapcsolatosan fogalmazódott meg - folytatta -, hogy a személyes regisztrációra nincs lehetőség bármely intézményben, csak a lakóhely szerinti jegyzőnél. Ha az Ab ezzel a fontos technikai részlettel kapcsolatban alkotmányellenességet állapít meg, a parlament orvosolni fogja a kérdést - jelezte Gulyás Gergely. Megjegyezte, semmilyen akadálya nincs annak, hogy ha az Alkotmánybíróság a törvény bármely részletét alaptörvény-ellenesnek nyilvánítja, akkor a Fidesz visszanyúljon a korábbi szakértői előkészítő anyagokhoz.

Bitskey Botond, az Alkotmánybíróság főtitkára az InfoRádió megkeresésére elmondta, hogy megérkezett a köztársasági elnök indítványa. A testületnek 30 napon belül kell elvégeznie az előzetes normakontrollt, tehát legkésőbb január első hetében döntenie kell az Alkotmánybíróságnak a választási eljárási törvény ügyében. Ha a testület alkotmányellenesnek találja a jogszabályt, a parlament újratárgyalja. Ellenkező esetben a köztársasági elnöknek alá kell írnia a törvényt és el kell rendelnie a kihirdetését.

Hanganyag: Windisch Judit és Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

A Robert Fico elleni merényletnek hatása lehet az európai parlamenti választási kampányra is, ám a politikusokat a választások előtt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy távolságot tartsanak az emberektől – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×