eur:
387.68
usd:
357.02
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

Húsz éve nincs, mégis szenvedünk tőle

Éppen húsz éve, 1989. május 9-én került nyilvánosságra a hír, hogy Kádár Jánost minden posztjáról eltávolította az MSZMP. Hivatalosan tehát húsz éve ért véget a Kádár-korszak. Történészek, szociológusok, írók szerint azonban a magyar társadalom ma is torz módon működik, mert képtelen feldolgozni az 1956 utáni évtizedek hazugságait, és ezzel összefüggésben nem kerül a "helyére" a korszak névadójának, Kádár Jánosnak megítélése sem.

Húsz éve, 1989. május 8-án este íródott az a levél, amelyben felmenti az akkor már súlyos beteg Kádár Jánost pártelnöki tisztségéből és KB-tagságából az MSZMP Központi Bizottsága. A levél egyes részletei egy nappal később, a televízió esti Híradójában kerültek nyilvánosságra.

Hivatalosan tehát húsz éve ért véget a Kádár-korszak. Véres kezű gyilkos és diktátor, avagy a nép jóságos atyja, a viszonylagos jólét és biztonság megteremtője? Kádár János személyének megítélése húsz éve e között a két véglet között csapong. Az ellentmondásokat mutatja, hogy a pozitív és a negatív ítészek is időnként Ferenc Józsefhez hasonlítják Kádárt.

Számos olyan értékeléssel találkozni, hogy a Kádár-korszak megnyugtató (történelmi) értékelésének, lezárásának hiánya sok gondot okoz a ma társadalmában is. Sokszor elmondják, hogy húsz év mennyire kevés, még nem történelmi távlat az objektív ítélkezéshez, véleményalkotáshoz. Ez bizonyára igaz, de ha tény az is, hogy a Kádár Jánoshoz, az általa megtestesített korszakhoz való ellentmondásos, a feldolgozatlansággal jellemzett viszony sok mai baj okozója, akkor minden újabb esztendő további problémákat okozhat.

A diktatúra, a zsarnokság legnagyobb bűne, hogy eltérő módon és mértékben, de sokakat képes "beszippantani", eszközévé tenni. Utólag ezért is nehéz az egyes embereknek a visszaemlékezés, a múlttal való szembesülés. Mindezt sokan megfogalmazták, az egyik telitalálat Illyés Gyula híres verse, az Egy mondat a zsarnokságról.

Az 1950-ben írt vers először 1956. októberében jelent meg, majd 1988-ig újra szigorúan tiltották kinyomtatását. A szöveg jól mutatja, a diktatúra miként torzíthatja el azoknak is az életét, akik igyekeznek nem szerepet vállalni benne. A vers nem kizárólag az 1950-es évek, hanem a Kádár-korszak egyéni drámáit is jól példázza.

Sinkovits Imre tolmácsolásában mintegy hat percig tart az "Egy mondat", érdemes meghallgatni.

Címlapról ajánljuk
Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

Politológus a Fico-merényletről: elkezdhetünk hozzászokni az ilyesmihez

A szlovákiai társadalom hosszú ideje nagyon feszült, és a politikusok a merénylet után is inkább hergelnek, mintsem nyugtatnak – mondta az InfoRádióban a szlovákiai Fórum Intézet elnöke. Öllös László politológus, filozófus szerint a kampány hátralévő része a Robert Fico elleni támadásról szól majd, és a meglőtt kormányfő pártjának támogatottsága növekedni fog.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×