eur:
393
usd:
366.3
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Plusz pénz kell a háziorvosoknak - de miből?

Kertai Aurél háziorvos szerint az egészségügyi rendszer átalakítása többletterheket ró a háziorvosokra, nem biztosítja azonban az ehhez szükséges feltételeket. A szakember hozzátette: a háziorvosok finanszírozása hat éve nem változott, ráadásul - az infláció miatt - az akkori összeg mára jóval kevesebbet ér. Kertai Aurél szerint a vizitdíj némi plusz bevételt jelentett, ha esetleg megszűnne, pótolni kellene a kiesést, ezen felül növelni a finanszírozást. A Fidesz szerint a megoldást az jelentené, ha a háziorvosok vizitdíjból származó bevételét a kormány a pozitív egyenleget mutató tb-kasszából pótolná.

A háziorvosi praxisok finanaszírozása hat éve nem változott, ráadásul az infláció miatt az akkor odaítélt összeg ma jóval kevesebbet ér, miközben a bekerülési költségek egyre magasabbak - mondta az InfoRádiónak Kertai Aurél háziorvos.

A vizitdíjból befolyó plusz bevétel, bár csak kis mértékben, de segítette a praxisokat, ezért legalább ezt az összeget akkor is el kellene juttatni az orvosi rendelőkhöz, ha a díjat esetleg eltörölnék - közölte a Magyar Orvosi Kamara tagja.

A háziorvos hozzátette: nem a vizitdíj megtartása, hanem amellett érvel, hogy a háziorvosi praxisok finanszírozását normális szintre kell emelni.

E szint eléréséhez nem elég a vizitdíjból befolyó összeg, vagyis a társadalombiztosítónak kellene finanszíroznia az ellátást, hogy a praxisok működőképesek maradhassanak - mondta Kertai Aurél.

Adják vissza!

Jelentősen növekedtek a háziorvosi ellátási rendszer költségei a különböző járulékok, az energia- és gyógyszerárak emelkedésével emiatt a vizitdíjból befolyó összeg fele eltűnik - mondta az InfoRádiónak Pesti Imre fideszes országgyűlési képviselő.

A politikus hozzátette: 70-80 ezer forinttal havonta valóban többel gazdálkodhatnak a praxisok, ám a kormányzat eközben 250 milliárdot von ki az egészségügyből.

A háziorvosi rendszer finanszírozására nem a vizitdíj megtartása a megoldás - véli Pesti Imre, aki megemlítette: míg Nyugat-Európában az egészségügyi alapba befolyó összegek 20 százalékát teszik a háziorvosi rendszerbe, míg Magyarországon csupán 8 százalékot.

Többlet van az egészségügyben, a kormány büszke arra, hogy 50-60 milliárd forintos a szufficit - mondta a fideszes egészségpolitikus, majd hozzátette: ezt az összeget vissza kellene forgatni az ellátórendszerbe.

Hanganyag: Seres Gerda

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×