eur:
387.68
usd:
357.02
bux:
68854.65
2024. május 17. péntek Paszkál

A közműcégek, a privatizáció és a vudu

Az ellenzéki pártok felszólítják a kormányt, hogy állítsák le a stratégiailag fontos közműcégek eladását. A kormányszóvivői iroda azt közölte, nincs napirenden a közműcégek privatizációja.

Semmilyen érv nem támasztja alá az újabb privatizációs hullámot, mondta a Fidesz alelnöke. Pelczné Gáll Ildikó hozzátette, a kormány indokolatlanul folytatja az ország kiárusítását.

Az ellenzéki politikus kitért arra, hogy a parlament hétfői döntése értelmében a Magyarországon található öt regionális vízmű 50 százalék plusz egy szavazati állami részesedése teljes egészében értékesíthetővé válik.

Pelczné Gáll Ildikó megjegyezte, ezzel jelentős mértékben csökken az a lehetőség, hogy a mindenkori kormány megszabja a vízdíjat, az emberek kiszolgáltatottsága pedig növekedni fog.

A politikus felszólította a kormányt, hogy ne adja el a stratégiailag fontos közszolgáltató cégeket.

"A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség arra kéri a kormányt, hogy azonnal állítsa le ezt a privatizációs hullámot, hiszen nem szolgálja senkinek az érdekét, nem szolgálja a magyar emberek érdekét, a magyar gazdaság érdekét, csak egy szűk, számunkra láthatatlan kör érdekét szolgálja" - mondta a politikus.

Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi képviselőcsoportjának vezetője azt mondta, hogy a stratégiai szolgáltató cégeknek nem elsősorban a profittermelés a célja, hanem a lakosság bizonyos igényeinek kiszolgálása. Bagdy Gábor szerint a cégek eladása veszélyeztetheti a szolgáltatások biztonságát.

A kormány szerint az ellenzéknek mumusok kellenek

A kormányszóvivői iroda közleményében kifejti, az ellenzék vudu-gazdaságpolitikájának mindig ellenségre, mumusokra van szüksége.

Hol a külföldi tőke, hol a versenyképesség, hol a privatizáció tölti be ezt a szerepet a kommunikációjukban. Az iroda szerint most épp megint a privatizációt vette elő az ellenzék, ami azért is érthetetlen, mert egy szabad, uniós tagországban a magántulajdon természetes dolog.

A közlemény szerint az ellenzék képviselői előtt is ismert tény, hogy csak egyedi kormányzati vagy országgyűlési döntés alapján kerülhet sor az állami vállalatok magánosítására. Ilyen tartalmú kormányzati javaslat vagy országgyűlési döntés azonban nem született.

A kormányszóvivői iroda közleménye arra is kitér, hogy az állami vagyonról szóló törvénynek köszönhetően valóban változhat a tartós állami tulajdonú társaságok listája is, mert egyes vállalatok esetében nincs olyan érv, ami miatt hosszú távon, akár 10-20 éven keresztül állami tulajdonban kéne azokat tartani. Ez azonban csupán elméleti lehetőséget, nem pedig privatizációt jelent.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

Kis-Benedek József: százszázalékos biztonság minden intézkedés ellenére sincs

A Robert Fico elleni merényletnek hatása lehet az európai parlamenti választási kampányra is, ám a politikusokat a választások előtt nehéz lesz meggyőzni arról, hogy távolságot tartsanak az emberektől – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő, címzetes egyetemi tanár, az MTA doktora.

Hankó Balázs az Arénában: roppant veszélyes az új uniós felsőoktatási javaslat

Az Európai Bizottság továbbra sem válaszol a magyar kormány novemberi levélére – mondta a június végén lejáró Erasmus-megállapodás jövője kapcsán Hankó Balázs az InfoRádió Aréna című műsorában. A Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára beszélt a Pannónia Ösztöndíjprogramról, a felsőoktatási bérek rendezéséről és a felvételizők számának alakulásáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.17. péntek, 18:00
Sándor Ildikó
néprajzkutató, a Hagyományok Háza Közművelődési és tudományos szakcsoport vezetője
Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Mennyire lehet elhinni, hogy Magyarország fejlettségben leelőzte Szlovákiát?

Szlovákia a 2000-es évek növekedési szupersztárja volt Európában, fejlettségben sikerült megelőznie Magyarországot is. A sikersztorit csúfos kudarc követte: az éllovasból 2010-es évek második felére sereghajtó lett, a legfontosabb fejlettségi mutató szerint Szlovákia leszakadóban van az EU-átlaghoz és még a régiónkhoz képest is, mi is ekkor előztük vissza őket. Mindebből arra következtethetnénk, hogy az ország kilátásai rosszak, a valóságban viszont fogalmunk sincs arról, hogy Szlovákia mennyire fejlett: a statisztikai hivatal által közölt adatok ugyanis egész biztosan nem fedik a valóságot. A többi mutató nem támasztja alá a leszakadást, de ez csak sovány vigasz a szlovákok számára, mivel gazdasági fejlődésük megtorpanása minden szemszögből nézve látványos – és a jövő sem túl fényes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×