eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Tanajib olajkitermelő komplexum
Nyitókép: saudiaramco.com/Ahmad El Itani

Egy kínai olajóriás elvonulhat az orosz–nyugati szankcióháború elől

A különböző szankciók miatt nyugati jelenléte feladását tervezi Kína vezető tengeri gáz- és olajkitermelő cége, a CNOOC. A Peking és a Nyugat közötti ellentétek tovább fokozódtak Moszkva ukrajnai háborújával, amit Kína nem hajlandó elítélni.

Az Egyesült Államok a múlt héten figyelemeztette Kínát: következményei lesznek, ha megpróbálja kijátszani azokat a szankciókat, amelyekkel korlátozni akarják Moszkva hozzáférését a külföldi valutához.

Ettől függetlenül Kína vezető tengeri szénhidrogén-kitermelő cége, a CNOOC a Reuters exkluzív információja szerint most arra készül, hogy feladja brit, kanadai és Egyesült Államok-beli jelenlétét, mert attól fél, hogy szankciókkal sújthatják és a nyugatiak lefoglalhatják eszközeit.

A vállalat nem kommentálta a hírügynökségi információt. Mint a Reuters megjegyzi: bár a vállalatok időről időre újraértékelik a portfóliójukat, a kínaiak távozása mindössze kevesebb, mint 10 évvel azután történne meg, hogy 15 milliárd dolláros részesedést szereztek a kanadai Nexen nevű vállalatban. Az állami tulajdonú kínai cég ezzel globális kitermelővé lépett elő.

A CNOOC ezek után északi-tengeri, Mexikói-öböl béli és kanadai olajmezőkben szerzett nagy részesedést és naponta körülbelül 220 ezer hordónyi olajat termelnek ki számára a partnerei.

Márciusban viszont megbízta a Bank of Amerikát, hogy vezényelje le északi-tengeri eszközei - egyben az egyik legnagyobb helyi olajmezőben lévő részesedése - eladását.

A hivatalos "vonal" az, hogy

a kínai vállalat "újragondolja" nemzetközi portfólióját

azelőtt, hogy bevezetnék a sanghaji tőzsdén. A cél: alternatív pénzügyi forrásokat találni, miután tavaly októberben leállították amerikai papírjai kereskedelmét.

Ezt még Donald Trump volt elnök kormányzata kezdeményezte azt állítva, hogy több érintett kínai cég kapcsolatban állt a kínai hadsereggel.

A CNOOC most ki akarja használni, hogy az ukrajnai háború nyomán felmentek az olaj- és gázárak, és ebben a helyzetben akar vevőt találni. A nyugati országok közben fel akarják futtatni a hazai kitermelést, hogy a szankciós lépések részeként hátat tudjanak fordítani az orosz energiaforrásoknak.

A Nyugattól való elfordulás közepette

a kínai olaj- és gázkitermelő cég Latin-Amerikában és Afrikában - Brazíliában, Guyanában és Ugandában - próbálja bevásárolni magát helyi vállalkozásokba.

Források szerint a cég "kellemetlennek" találja a vállalat üzemeltetését a nyugati világban. Az Egyesült Államokban például ott dolgozó kínai menedzsereinek biztonsági átvilágításon kell átesniük, hogy beléphessenek az országba. A forrás szerint nem engedték meg a kínai menedzsereknek hogy Amerikába utazzanak és a helyszínen ismerkedjenek meg a részben tulajdonukat képező Mexikói-öbölben lévő mezők technológiai kihívásaival.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×