eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke, Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, Novák Katalin, a Fidesz alelnöke, Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere (b-j) a párt választási eredményváró rendezvényén a Bálna Budapest rendezvényközpontban az országgyűlési képviselő-választás napján, 2018. április 8-án.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Eltérő vélemények a magyar választásokról Szlovákiában

Több szlovák politikus is gratulált Orbán Viktornak a választásokon aratott győzelméhez. A koalíciós képviselők véleménye szerint a miniszterelnök olyan politikával nyerte el a magyar állampolgárok bizalmát, amely megvédi a magyarok érdekeit. Az ellenzék azt hangsúlyozza, hogy a Fidesz gyűlöletkampányt folytatott, és felteszi a kérdést, hogy hasonló irányvonalat követ-e majd a szlovák politikai elit.

Szlovákia bízik a Magyarországgal való nyílt és konstruktív együttműködés folytatásában mind a V4-ek csoportjában, mind az Európai Unión belül – áll a szlovák külügyminisztérium által kiadott nyilatkozatban. Ľuboš Blaha, a külügyi bizottság smeres képviselője a két ország közti kapcsolatok javulását várja. „Orbán Viktor impozáns győzelme felerősíti a kvótákkal szembeni ellenállást és a liberális nyugat-európai modell elutasítását” – tette hozzá Blaha.

Jaroslav Paška, a Szlovák Nemzeti Párt alelnöke úgy véli, Orbán Viktornak sikerült meggyőznie a választókat arról, hogy az ő érdekükben cselekszik. „Megmutatta, hogy határozottan ki tud állni az országért, amit irányít az olyan konfliktusos időkben is, mint a mostani. A magyar választók egy része arról is meg van győződve, hogy a magyar gazdaság növekszik” – fogalmazott a kormánypárti képviselő.

Az ellenzéki Martin Klus azonban úgy látja, a Fidesz a győzelmet a félelem faktor jó alkalmazásának köszönheti. Az SaS képviselője attól tart, hogy a magyar példa ragadós lesz. „A Soros Györggyel való ijesztgetése ennek ékes példája” – utalt rá a liberális politikus.

Hasonló véleményt fogalmazott meg Cséfalvay Katalin, a parlament külügyi bizottságának hidas elnöke is. Szerinte a magyarországi választási kampány jó példája volt annak, hogy melyik az az irány, amelyet Szlovákiának soha nem szabadna követnie. „Magyarország példáján láthatjuk a leginkább, hogyan válik egy olyan hagyományos progresszív párt, mint amilyen a Fidesz volt, a hatalom, a populizmus és a szélsőségesség foglyává“ – jegyezte meg. Cséfalvay szerint el kellene utasítani ezt a szomorú történetet, amikor egy politikai párt hatalomvágya közepette nem riad vissza az olyan szélsőséges megnyilvánulásoktól, mint például a Soros Györggyel riogató óriásplakátok. „Ezek gyakran olyan mélységbe süllyedtek, hogy még a Jobbik szélsőségesei is tanácstalanok maradtak. Amint barátaink, szomszédaink és szövetségeseink a mi oldalunkon álltak a mečiarizmus idejében, úgy kell nekünk is támogatnunk és biztatnunk mindazt a jót és demokratikusat, ami a magyar társadalomban megmaradt“ – szögezte le Cséfalvay.

Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke gratulált Orbán Viktor győzelméhez, és kiemelte, hogy a modern magyar demokrácia történetében párját ritkító, hogy valaki nyolc év kormányzás után is bizalmat kapjon, s a korábbinál sokkal több szavazatot szerezzen. „A Fidesz rendkívül magas részvétel mellett került újra a kétharmados többség közelébe. Ez nem csak az anyaországi, hanem a külhoni magyar közösségek számára is jó hír” – fogalmazott a Magyar Közösség Pártja elnöke. Rámutatott, ez a kormány volt az, amely 2010 után rendbe tette Magyarországot, s amely felkarolta a határon túli magyarok ügyeit. „Épülő óvodák, megsegített kisvállalkozók, gazdagodó kultúránk – ennek a kézzel fogható jelei. Az erős felhatalmazás azt is jelenti, a magyar társadalom partnernek tekint minket, külhoni magyarokat, egyben jelzi, hogy a magyar kormányzat támogatására a jövőben is számíthatunk. Nem félnünk, hanem élnünk kell a lehetőséggel” – hangsúlyozta Menyhárt József.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×