eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Meglepően dönthet a sok bizonytalan szavazó

A radikális baloldali jelölt előretörése és a szélsőjobboldal visszaszorulása figyelhető meg a francia elnökválasztási kampány finiséhez közeledve. A választók között sok a bizonytalan, és egyre kevesebben hisznek a közvélemény-kutatásoknak.

Két héttel a francia elnökválasztások első fordulója előtt egyre szorosabbá válik a küzdelem a legesélyesebb jelöltek között. Bár a felmérések hitelességét egyre inkább megkérdőjelezik Franciaországban, az egyik meglepetést mégis a radikális baloldal jelöltjének előretörése jelenti.

A szélsőjobboldali Marine Le Pen és a magát függetlenként bemutató Emmanuel Macron támogatottsága enyhén csökken, a jobboldali Francois Filloné és a radikális baloldalt képviselő Jean-Luc Melenchoné pedig erősödik.

Röviden így összegezhetők az elmúlt napokban megjelent közvélemény-kutatások eredményei.

A legfrissebb, az Elabe nevű intézet felmérése szerint Marine Le Pen és Emmanuel Macron fej-fej mellett, 23,5 százalékon állnak, mindkettőjük támogatottsága enyhén csökkent az elmúlt napokban. Francois Fillon 19 százalékkal harmadik, Jean-Luc Melenchon 17 százalékkal a negyedik helyre küzdötte fel magát. Ez utóbbi politikus eredménye komoly meglepetésnek számít, megerősödése Benoit Hamon szocialista jelölt mélyrepülését okozza, támogatottsága ugyanis a szimbolikusnak számító 10 százalék alá, egészen pontosan kilenc százalékra süllyedt.

Más felmérések Marine Le Pen-t továbbra is első helyre teszik, második helyen Emmanuel Macron, harmadikon Francois Fillon áll. A közvélemény-kutatók azonban egyre óvatosabbak, hangsúlyozva, hogy eredményeik csupán egy adott pillanat lenyomatát mutatják. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a választási kampány botrányai, váratlan fordulatai, például az, hogy számos vezető szocialista politikus saját jelöltje helyett Macront támogatja,

elbizonytalanították a választókat.

Ennek egyik következményeként a határozatlan szavazók aránya nagyon magas, 40 százalék körül mozog, ami azt jelenti, hogy a franciák jelentős része valószínűleg a szavazófülkében hozza meg a döntését. A zavart az is erősíti, hogy a választók nem hisznek a közvélemény-kutatásoknak, sokak szerint azok túlbecsülik a média nagy része által támogatott Emmanuel Macron eredményét és alábecsülik Francois Fillon-ét.

Apropó média: több elemző hónapok óta azt állítja, hogy a francia média elfogult Macron javára, amit az érintettek igyekeztek rendre cáfolni. Ezt a vélekedést most a Challenges című balliberális gazdasági hetilap munkatársai akaratlanul is megerősítették. Az újságírók egy, a napokban kiadott közleményükben kifogásolják, hogy lapjuk vezetése Emmanuel Macron pártján áll, és kiegyensúlyozottabb szerkesztői politikát követelnek.

A közvélemény-kutatókra visszatérve, sokan arra emlékeztetnek, hogy azok az elmúlt két évben többször is kudarcot vallottak előrejelzéseikben, inkább bizonyulva a manipuláció, mint a tájékoztatás eszközeinek. Így nem meglepő módon a választók egyre inkább más források, például a kanadai Filteris nevű cég számait figyelik.

Ez a társaság az internetes adatok elemzése alapján készít nem hagyományos felméréseket és korábban a Brexit, illetve Donald Trump győzelmét is előrejelezte.

E módszer szerint jelenleg Marine Le Pen áll az első helyen 23,3 százalékkal, Francois Fillon 22,72 százalékkal a második, Emmanuel Macron pedig 22 százalékkal a harmadik helyet foglalja el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×