eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Ha emelkedik a tengerszint, ennek az országnak nemsoká vége

Kína segíthetne abban, hogy ne elvándorlás legyen a vége, ez viszont a másik világhatalomnak nincs ínyére.

Közhely, ettől még igaz, amire a tudósok már régóta figyelmeztetnek: a klímaváltozás járulékos hatása lesz a tengerek, óceánok vízszintjének lassú, de folyamatos emelkedése, ami számos olyan ország szárazföldjét meg fogja semmisíteni, amelyek óceáni szigeteken hajtották végre a honfoglalást.

A Qubit összeállításában a Csendes-óceánban Ausztrália és Hawaii között elterülő Kiribatit veszi górcső alá, amelynek legnagyobb tengerszint feletti magassága 2 méter, és 33 korallszigetből áll, nagy a népsűrűsége, 120 ezren élnek itt.

Az országot a vízszint emelkedése mellett az óceán savasodása is sújtja, ami a legfőbb bevételi forrás, a halászat léte miatt fontos, és mind gyakoribb vendég az egyenetlen, a földművelést lehetetlenné tevő esőzés.

A kiribati kormány már be is indította a "Migráció méltósággal" programot, amelyben a lakosságot olyan munkákra készíti fel, amelyeket más élőhelyeken tudnak majd végezni. A kormány ezen felül megvásárolt egy 2500 hektárnyi területet a Fidzsi-szigeteken, hogy biztosítsa a megfelelő élelmiszer-termelést és -ellátást, amennyiben ezeket a klímakatasztrófák miatt már nem lehet helyben megoldani, szükség esetén pedig új otthont adjon akár 70 ezer kiribati menekültnek.

Új-Zéland közben egy lottószerű játék segítségével próbálja támogatni évente 75 kiribati állampolgár letelepítését, de a kiribati emberek a végsőkig kitartanak hazájukban.

Van még egy olyan elgondolás is, amellyel megmentenék Kiribatit: Dubajhoz hasonlóan mesterséges szigeteket hoznának létre, egy másik megoldás szerint viszont holland típusú védőgátakat létesítenének, de egyik sem fog menni külső segítség nélkül. Aki segíthet: Kína. Kotorhatják építőanyagért a lagúnákat, és építhetnek belőle gátakat, hidakat is. Ezt a fajta segítségnyújtást viszont az Egyesült Államok nem figyeli jó szemmel.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×