Szlovákiában hatalmas méreteket ölt a rendőrhiány. A probléma orvoslásaképpen az ország védelmi minisztere a csendőrség újbóli bevezetésén gondolkodik. A csendőrség katonailag szervezett erőként Szlovákia területén egészen 1945-ig működött, és főleg vidéken teljesített szolgálatot, míg a nagyobb városokban az állami és a városi rendőrség ügyelt a rendre. Ezt állítaná most vissza Robert Kaliňák, hogy a csendőrség lássa el a feladatokat vidéken, a rendőrség pedig így a visszavont egységeit a városokra összpontosíthatná.
A védelmi minisztérium ugyanakkor nem azzal számol, hogy ténylegesen visszaállítaná a csendőrséget, mint önálló alakulatot, melynek saját egységei, felszerelése, egyenruhája és rendfokozatai voltak. Ehelyett
a hivatásos katonák számára tenné lehetővé, hogy szabadidejükben kisegítsék a rendőröket járőrözés közben.
A katonák tehermentesítenék a rendőröket, akiknek így idejük nyílna a komolyabb feladatok elvégzésére.
A DenníkN napilap információi szerint a katonák használhatnák a rendőrautókat és összekapcsolnák őket a rendőrségi diszpécsinggel. A védelmi minisztérium arról azonban nem beszél, hogy a katonáknak részt kellene-e venniük rendőri kiképzésen, vagy hogy milyen hatásköreik lennének. Csupán annyit közöltek, hogy a gyakorlati kérdésekről tárgyalásokat folytatnak a belügyminisztériummal.
Robert Kaliňák tárcavezető azonban már azt is elárulta, hogyan ösztönözné a katonákat.
A jelentkezők 3 ezer eurós jutalmat kapnának, ha egy év alatt húsz alkalommal 12 órás szolgálatot teljesítenének.
A miniszter az év elején szeretné beterjeszteni javaslatát, ami lehetővé tenné a katonák számára az ilyen szolgálatteljesítést.
Az Országos Rendőr-főkapitányság nem tartja aktuálisnak az ötletet. Azt viszont megerősítette, hogy tárgyalások folynak a témában, amelynek eredményeiről a nyilvánosságot is tájékoztatni fogják. Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter a rendőrré válás feltételeinek enyhítésén gondolkodik. Módosítana például a szemüvegviselőkre vagy az allergiásokra vonatkozó szabályokon, és elképzelhetőnek tartja, hogy a déli országrészben rendőrnek jelentkezők számára magyarul is elérhető legyen a pszichológiai teszt. Úgy látja ugyanis, hogy „akik az ország déli részén érdeklődnek a rendőri munka iránt, sokszor magyarul gondolkodnak, így nem azzal van probléma, hogy nem mennek át a pszichológiai teszteken, hanem hogy nem értik”.
A szlovák ellenzék bírálja a belügyminisztert. Juraj Krúpa, a Szabadság és Szolidaritás liberális párt képviselője szerint a Matúš Šutaj Eštok több mint egy év alatt sem értette meg, hogy az ő feladata a közbiztonság garantálása. Szerinte a rendőrséget nem készítették fel a Büntetőtörvénykönyv 2024-es módosítására és ennek következményeire.