eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Ukrajnában kilőtt orosz harckocsi. Forrás: Twitter/Voice of America
Nyitókép: Forrás: Twitter/Voice of America

Tálas Péter: Oroszország hosszú háborúra, Ukrajna és szövetségesei kivéreztetésére készül

Kicsi a békekötés esélye az orosz–ukrán háborúban, mert egyik fél sem érte el minimális stratégiai célját sem – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója, és szerinte Ukrajnának csak olyan békeszerződés felelne meg, amelyet a nagyhatalmak garantálnak.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének igazgatója szerint a háborút nem lehet egyszerű békekötéssel lezárni, mert az ilyen szerződéseket Oroszország a múltban már többször is megszegte. Csak akkor lehet béke, ha azt a nagyhatalmak, vagyis az Egyesült Államok, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia és esetleg Kína is garantálja. Azonban egyelőre messze van a békekötés lehetősége, mivel egyik háborúzó fél sem érte még el a stratégiai céljait.

Ez Oroszország esetében nyilván azt jelentené, hogy egész Ukrajnát visszahúzza a régi, szovjet érdekszférába. Kijevnek pedig egyértelműen az a célja, hogy az oroszok által elfoglalt valamennyi területet visszaszerezze. Egyelőre azonban állóháború alakult ki, a frontok megmerevedtek. Tálas Péter úgy látja, hogy Moszkva egy hosszan elhúzódó háborúra készül, amelyben kivéreztetheti Ukrajnát és a szövetségeseit.

A biztonságpolitikai szakértő beszélt a kínai béketervről is. Azt mondta, hogy ez igazából nem béketerv, csupán egy állásfoglalás Peking részéről.

A kínai vezetés ezzel akarta cáfolni azt az egyre nyilvánvalóbb véleményt, hogy a háborúban Oroszországot támogatja.

A terv azonban legfeljebb csak arra jó, hogy megossza az európaiakat, szembeállítva egymással a békepártiakat és Ukrajna elkötelezett támogatóit.

Kína esetleg közvetíthet a két háborúzó fél között, bár erre a szerepre Törökország is pályázik. Sőt, Tálas Péter azt mondta, talán még a magyar kormány is közvetítő próbál lenni, ezért hangoztatja a békepártiságát. De a tárgyalásoknak egyelőre nem sok esélye van.

Ukrajna felfegyverzésének viszont annál inkább. Ez ugyanis óriási üzlet, és a hatalmas hadiiparral rendelkező nagyhatalmak ezt előbb-utóbb be is látják majd. Ezenkívül Kijev támogatásával az Egyesült Államok minden olyan országnak is üzenni akar, amelyik megkérdőjelezi a jelenlegi nemzetközi rendszert. Az üzenet lényege pedig az, hogy Washington nagyon határozottan kiáll Kijev mellett, pedig igazából Ukrajna nem is fontos az USA-nak. El lehet képzelni, hogy mennyire határozottan lépne fel az Egyesült Államok a számára stratégiailag sokkal fontosabb Tajvan érdekében.

Ukrajna jövőbeni státuszát illetően a szakértő azt mondta, hogy szinte kizárható az ország NATO-tagsága.

Inkább egy olyan helyzetet tudna elképzelni, mint amilyenben Svédország és Finnország van jelenleg. A két észak-európai állam biztonságát az európai nagyhatalmakkal és az Egyesült Államokkal kötött külön szerződések garantálják. Ebből igazából csak a NATO nukleáris ernyője hiányzik.

Tálas Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy a háború egyik legveszélyesebb következménye az lenne, ha a világ visszatérne a fegyveres konfliktusokkal kikényszerített érdekszféra-politikához. Európának egy ilyen helyzetben nem sok keresnivalója lenne, mert nincs közös hadereje. "Nekünk nem érdekünk, hogy a nagyhatalmak újból háborúkkal szerezzenek érvényt a saját elképzeléseiknek" – hangsúlyozta a szakértő.

Az európai NATO-országokban gőzerővel folyó haderőfejlesztésekről Tálas Péternek az volt a véleménye, hogy ezek eredménye egy sokkal erősebb szövetségi rendszer lesz.

"2014, a Krím orosz megszállása óta az Észak-Atlanti Szövetségen belül, de különösen a kelet-közép-európai országokban, a NATO alapszerződés 3-as cikkelye, vagyis a saját erő felfejlesztése vált a legfontosabbá. Ez a szövetség keleti szárnyának olyan megerősítését jelenti, amely az európai elrettentő képességet tudja jelentősen növelni" – mondta Tálas Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Újabb magyar orvosi szenzáció: rákgyógyszert fejlesztenek a melanoma ellen

Sikerült kidolgozni egy olyan célzott terápiát a melanoma kezelésére, amely jelentős hatékonyságot mutat – mondta az InfoRádióban az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója. Nagy Péter ugyanakkor figyelmeztetett: akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése, és jelenleg még nagyon hamar elveszíti a hatékonyságát az eljárás.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 23. 15:47
×
×
×
×