eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Padzsu, 2018. május 1.Dél-koreai katonák leszerelik a propaganda terjesztésére használt hangszórókat a két Koreát elválasztó panmindzsoni demilitarizált övezetben lévő Padzsuban 2018. május 1-jén. (MTI/EPA pool/Csung Szung Dzsun)
Nyitókép: Csung Szung Dzsun

Bizalomerősítő lépés a két Korea között

Miközben a két Korea megegyezett, hogy leszerelik a határon egymás felé propagandát sugárzó hangszórókat, Japán attól tart, kimaradhat a rendezésből. Ezért a jövő hétre Tokióba invitálták a dél-koreai és kínai elnököt.

Riporterek előtt szerelték le a dél-koreai katonák azokat a méretes hangszórókat, amelyek az északi oldalra sugározták a propagandát. A két szomszédos ország vezetői múlt heti csúcstalálkozóján elfogadott bizalomépítő lépések sorában az északiak is megkezdték a propaganda-hangvetők leszerelését – mondta egy déli katonai forrás.

A két ország egy héttel a múlt pénteki Kim Dzsong Un – Mún Dzsae In csúcs előtt állította le a 248 kilométeres közös határa mentén az agitációs műsorok sugárzását.

Közben Japán attól tart, kimarad a koreai rendezésből és ezért gyorsan háromoldalú találkozót szervezett a Koreai-félszigeten indult megbékélési folyamatról Dél-Korea és Kína vezetőivel. Az Észak-Koreával szemben keményvonalas politikát követő Sindzo Abe miniszterelnök bizalmas viszonyt épített ki Trump amerikai elnökkel, de meglepte, amikor Trump hirtelen elfogadta Kim Dzsong Un meghívását – írja a New York Times.

Abe közölte: konkrét lépéseket követel majd Észak-Koreától, annak bizonyítására, hogy Phenjan valóban le akarja szerelni atomfegyvereit.

Közben felmerült az a – sokak számára megdöbbentő – lehetőség, hogy Donald Trump elnök akár Nobel-békedíjat is kaphat, ha sikerül elérnie a nukleáris fegyverek leszerelését a Koreai-félszigeten, miközben Iránnal éppenséggel fel akarja rúgni a hasonló tartalmú atomalkut.

Az elnök szerint Phenjannal szembeni keménykedése hozta el a lehetőséget, hogy közvetlen tárgyalásokat tartson az észak-koreai vezetővel. Egyelőre minden úgy megy, ahogy szeretné. Mún Dzsae In dél-koreai elnök pedig háláját fejezte ki, amiért „megteremtette a Korea-csúcs felételeit”, és jelölte Trumpot a Nobel-békedíjra.

Kommentátorok ugyanakkor arra figyelmeztetik az elnököt: Észak-Korea már kétszer vállalta, hogy leépíti atomprogramját (1994-ben és 2005-ben), de az alku rövid időn belül összeomlott.

Trump reményei túlfűtöttek és nagyon csalódott lehet, amikor rájön, hogy az északiak kevesebbet ajánlanak, mint gondolta – írja kommentárjában a Guardian.

Jeffrey Lewis, a Monterey Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének igazgatója szerint „a két Korea körüli optimizmus lesz a vesztünk”. Véleménye szerint a valódi megállapodás alapja az lesz, hogy Észak-Korea atom- és rakétaprogramja korlátozását ígéri cserébe azért, hogy az Egyesült Államok ismerje el atomhatalomnak Észak-Koreát.

Mindez azonban szembemegy majd John Bolton új nemzetbiztonsági tanácsadó gondolataival, aki a „Líbiai modellt” emlegette. Líbia 2003-ban feladta atomprogramját, majd Kadhafi líbiai vezetőt nyolc évvel később megölték a NATO-által támogatott lázadók. Ennek emlegetése nyomán a Phenjani kormány csak megmakacsolhatja magát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×