eur:
393
usd:
366.3
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Obama bejelentette a felmondott egészségbiztosítások meghosszabbítását

Jelentős korrekciós lépést tett Barack Obama elnök az amerikai egészségbiztosítási reformról kirobbant vitában: eszerint az amerikai államok és biztosítótársaságok egy évvel meghosszabbíthatják azokat az érvényes egyéni egészségügyi biztosításokat, amelyeket amiatt kezdtek el felmondani, mert felelnek meg az új egészségügyi törvény követelményeinek.

Mindezt Barack Obama csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be. A meglévő magán-betegbiztosítások felmondása több millió embert érint az Egyesült Államokban.

Az elnök az egészségügyi reform 2010-es elfogadásakor azt ígérte, hogy azok az amerikaiak, akik elégedettek meglévő biztosításukkal, megtarthatják azt. A Quinnipac Egyetem kedden nyilvánosságra hozott felmérése szerint a szerződések megszüntetése miatt a szavazók 52 százaléka megkérdőjelezi az elnök szavahihetőségét. Barack Obama megérdemeltnek nevezte a kormányzatot érő bírálatokat, és kijelentette, keményen megdolgozik majd a vezetői szerepében megrendült bizalom visszaszerzéséért.

Az elnök egyúttal arra is felkérte azokat, akiknél a biztosítás felmondását a szolgáltatók kilátásba helyezték, hogy tájékozódjanak az új törvény által létrehozott új lehetőségekről, mert azok akár jobbak és olcsóbbak lehetnek a jelenlegi szerződéseiknél.

Obama azt állította, nem tájékoztatták arról, hogy a szövetségi kormány által az egészségügyi rendszerhez csatlakozás ügyfélkapujaként létrehozott HealthCare.gov weboldal felmondhatja a szolgálatot. Az elnök nem tett ígéretet rá, hogy az internetes szerződéskötés akadályait a hónap végéig maradéktalanul elhárítják, de úgy fogalmazott, hogy a javulás észrevehető lesz.

Szavait az egészségügyi törvény republikánus kongresszusi bírálóihoz intézve az elnök arra figyelmeztetett, hogy nem fogja elfogadni a törvény aláásását célzó "pimasz" törvényhozási kísérleteket. Ezzel arra utalt, hogy republikánus többségű képviselőház arra készül, hogy pénteken megszavazzon egy, az egészségügyi törvényt módosító jogszabálytervezetet, amelyet várhatóan demokraták is támogatni fognak.

A 2010-ben elfogadott, egyes részleteiben október 1-jén életbe lépett amerikai egészségügyi reform az elnök szándékai szerint az eddig - anyagi, egészségügyi vagy más okokból - az egészségbiztosítási rendszeren kívül rekedt amerikaiak tízmilliói számára nyitná meg a megfizethető csatlakozás lehetőségét. A szolgáltatások árát az elképzelés szerint éppen az új szerződők tömegeinek köszönhetően lehetne lejjebb szorítani.

A képviselőházi republikánusok októberben 17 napra részlegesen megbénították a szövetségi kormányzatot, mert olyan ideiglenes költségvetést akartak elfogadni, amely megfosztotta volna anyagi forrásaitól az egészségügyi törvény végrehajtását. Ebbe az elnök nem volt hajlandó belemenni.

Az akkori patthelyzet megrendítette a republikánusok támogatottságát, ám a Quinnipac Egyetem csütörtöki, a The Washington Times által ismertetett legfrissebb felmérése szerint a párt azóta teljesen ledogozta 9 százalékpontos hátrányát a választók körében. Ez megkérdőjelezi a demokratáknak azt a törekvését, hogy a jövő évi "félidős" kongresszusi választásokon - a szenátusi többség megtartása mellett - elhódítsák a képviselőház feletti ellenőrzést a republikánusoktól.

Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×