eur:
396.28
usd:
367.22
bux:
73550.81
2024. augusztus 1. csütörtök Boglárka

Egymást mártják be a Siemens vezetői

A Siemens korrupciós botránya a gyanú szerint érinti a cég jelenlegi és korábbi vezetőségét, miközben azoknak tagjai egymásra hárítják a felelősséget.

Kollektív amnézia

A részvényesek mind hangosabban követelik a Siemens felügyelő bizottsága (FB) jelenlegi elnökének, Heinrich von Pierernek a lemondását, aki korábban, a korrupciós ügyletek idején a cég igazgató tanácsának (IT) az elnöke volt.

Maga az érintett azonban a Welt am Sonntag című lapnak adott nyilatkozatában határozottan visszautasította ezt, hangoztatva, hogy elnöksége idején nem volt tudomása vesztegetési pénzek átutalásáról. Von Pierer azzal vádolta az FB-t, hogy annak tudnia kellett a korrupciós ügyletekről.

A müncheni hatóságok változatlanul vizsgálati fogságban tartják az IT egyik volt tagját. Thomas Ganswindtre értesülések szerint egykori kollégái tettek terhelő vallomást.

Ellene az a vád, hogy tudott a különböző fantomcégek létrehozásáról, illetve a vesztegetési pénzek kifizetéséről, de semmit sem tett annak megakadályozása érdekében.

Ganswindt állítólag úgy vallott, hogy a jelenlegi vezetés tudott a korrupciós pénzek kifizetéséről.

Fekete csatornák

A gyanú szerint a Siemens magyar leányvállalatát is érintő konszernnél folyó belső vizsgálatok az elmúlt napokban kiderítették, hogy az úgynevezett "fekete csatornákon" keresztül, világszerte törvénytelenül kifizetett pénzek nagysága meghaladja a 400 millió eurót.

A hatóságok a cég több mint tíz korábbi és jelenlegi alkalmazottját vádolják azzal, hogy az elmúlt mintegy hét évben megrendelések elnyerése fejében megvesztegetési pénzeket utaltak át több európai, afrikai és ázsiai ország számára. Az átutalások elsősorban svájci, liechtensteini és osztrák bankszámlákon keresztül történtek.

Német szakértők szerint a vizsgálattal párhozamosan a korrupciós ügyletek egyre szerteágazóbbá és áttekinthetetlenebbé válnak.

A Siemens nemzetközi tekintélye mindenképp csorbát szenvedett, s a korrupciós ügyletek napvilágra kerülése veszélyezteti a konszern üzleti tevékenységét, illetve tervezett együttműködési megállapodásait, például a finn Nokiával.

Címlapról ajánljuk
Vámos Petra: nem akarjuk, hogy ennek a kalandnak vége legyen

Vámos Petra: nem akarjuk, hogy ennek a kalandnak vége legyen

A spanyolok elleni sikerrel bejutott a negyeddöntőbe a női kézilabda-válogatott, vagyis eldőlt, hogy utazhat majd Lille-be. Vámos Petra, az ezúttal öt gólt szerző irányító azt mondta: most érzi, hogy a csapat megérkezett erre a szintre.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.08.02. péntek, 18:00
Nagy Sándor Gyula
Latin-Amerika kutató, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×