eur:
398.98
usd:
364.71
bux:
74011.67
2024. október 9. szerda Dénes

Orbán: Magyarország legnagyobb gondja az eladósodottság

A legnagyobb gond, amivel egész Európához hasonlóan Magyarország is jelenleg küszködik, az eladósodottság, ezért minden erőnket az államadósság szintjének csökkentésére kell mozgósítanunk - mondta csütörtökön Orbán Viktor Párizsban Angel Gurríával, a Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) főtitkárával elköltött munkaebédjét követő sajtótájékoztatóján.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az elemzőknek nincsen könnyű dolga a speciális magyar helyzetre szabott szokatlan gazdaságpolitikai kísérlettel, mert annak egyes részei egyértelműen tetszenek a piacnak (az alacsony költségvetési hiány, az államadósság csökkentése), más részeit, mint például a bankadót, a válságadót vagy a nyugdíjrendszer két pillérének egyesítését viszont "gyűlöli" a piac.

Orbán szerint ezért a magyar kormány által készített "gazdaságpolitikai mixtúra" csak gondos elemzéssel fejthető meg. A miniszterelnök számít az OECD rendszeres időközi értékeléseire annak érdekében, hogy a szokatlan gazdaságpolitika állása mindig felmérhető legyen.

Orbán elismerte, hogy "nem lehet megmondani előre, hogy beválik-e vagy sem" ez az újfajta gazdaságpolitika, s "a kudarc esélye is mindig benne van egy ilyen kísérletben". "De mi a siker esélyét akarjuk valóra váltani" - tette hozzá.

Véleménye szerint ennek a kísérletnek vannak olyan elemei, amelyek később nemzetközi érdeklődésre is igényt tarthatnak. Példaként említette a családtámogatási rendszert, az államadósság csökkentése érdekében tett lépéseket vagy az egykulcsos adórendszert.

A kormányfő megerősítette, hogy a kormányzatnak az az ambíciója, hogy Magyarország a ciklus végére Közép-Európa legversenyképesebb gazdasága legyen. Ehhez meglátása szerint egyszerre kell beszállni egy adó- és hiánycsökkentési, valamint egy gazdasági növekedési versenybe.

Orbán elmondta, hogy politikájában az OECD főtitkárától tavasszal Davosban kapott tanácsot követte mostanig. Arra a kérdésre ugyanis, hogy "mit lehet tenni abban a helyzetben, amikor megöröklünk egy olyan költségvetést, amelyben a számok nem felelnek meg a valóságnak, ugyanakkor olyan a nemzetközi helyzet, hogy a valós számok nyílt feltárása azonnali piaci összeomlást eredményezne", Angel Gurría korábban azt válaszolta, hogy sokat kell dolgozni és keveset beszélni, s így az év végre a költségvetésben és a valóságban szereplő számokat összhangba lehet hozni - árulta el Orbán.

"Na, én ezt a politikát követtem időnként vitákat kiváltó döntésekkel, de a valóságot és a költségvetésben szereplő 3,8 százalékos hiányt összhangba hoztuk. Az már igazi szám, és nem egy olyan magyar szám, amilyenhez eddig hozzá voltak szokva a világban" - tette hozzá. Azt is megerősítette, hogy a kormány jövőre 3 százalékosra tervezi a hiánycélt.

Jelezte, hogy a 2011 nagyon fontos lesz a kormányzat számára, mert ez lesz az első olyan év, amelyben saját költségvetését kell megvalósítania, és ehhez számít továbbra is az OECD támogatására.

Újságírói kérdésre Orbán Viktor elmondta, hogy a jegybank függetlensége Magyarországon biztosított, és ezen nem is kíván változtatni.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a strasbourgi plenáris vita végén: "ócska propaganda terepévé vált az Európai Parlament"

Szerdán - az árvíz miatt három hét késéssel - több órán keresztül vitáztak az Európai Parlament plenáris ülésén a magyar EU-elnökségi programról, illetve Orbán Viktor európai szerepéről, kormányzásáról. A heves szóváltásokkal tarkított vitát Orbán Viktor szavai zárták.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.10. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a MÜPA vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Megjött a  jegyzőkönyv, mutatjuk a reakciókat

Megjött a jegyzőkönyv, mutatjuk a reakciókat

Tegnap a forint 402-ről 399 közelébe erősödött az euróval szemben, miután esett az olaj ára és elmaradt a várt kínai fiskális lazítás. A mai nap egyelőre felemásan alakul, az euró gyengélkedésének köszönhetően tovább tud erősödni a forint, a dollárral szemben azonban rosszul teljesít a hazai deviza. Megérkezett ma a Fed jegyzőkönyve, amiből kiderült, hogy a szeptemberi 50 bázispontos kamatvágás során nem volt teljes az egyetértés a döntéshozók között azzal kapcsolatban, hogy mennyire legyen agresszív a csökkentés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×