eur:
389
usd:
362.16
bux:
68882.55
2024. május 8. szerda Mihály

Kurdisztáni gázzal töltené fel a Nabuccót a Mol részvételével alakult konzorcium

Az iraki Kurdisztán lelőhelyein kitermelt földgázzal töltené meg a Nabucco gázvezetéket a Mol, az osztrák OMV és két egyesült arab emírségekbeli cég. A négy olajvállalat ebből a célból egy konzorciumot hozott létre.

A nyugati hatalmaknak az a céljuk a Nabucco gázvezetékkel, hogy csökkentsék az európai országok energiafüggőségét Oroszországtól. Európában óriási a kereslet egy olyan gázmennyiségre, amellyel elméletileg megtöltenék a 10 milliárd dolláros beruházással megépítendő vezetéket, a probléma éppen az, hogy megtölthető-e vezeték gázzal.

Az emírségekbeli Crescent Petroleum cég és leányvállalata, a Dana Gas szerint az általuk kitermelt észak-iraki gázkészlet van olyan nagy, hogy az iraki és a török igények kielégítése mellett meg lehet tölteni belőle a Nabuccót is. A 8 milliárd dolláros fejlesztési terv megvalósítására létrehozott konzorciumnak a cégek közleménye szerint tagja lett a magyar Mol és az osztrák OMV cég is, amelyek a Nabucco részvényesei voltak kezdettől fogva.

"Bizonyosak vagyunk abban, hogy térségbeli készleteinkből 2014-re már kitermelhető napi több mint hárommilliárd köbméter" - mondta Badr Dzsafar, a Crescent Petroleum ügyvezető igazgatója.

Az OMV 350 millió dollárt fog fizetni a Crescentnek és a Danának a két emírségekbeli cég iraki Kurdisztánban működő egysége, a Pearl Petroleum részvényeinek 10 százalékáért. Ezt a pénzt az arab cégek beleinvesztálják a tervbe. A megállapodás előtt a Crescent és a Dana fele-fele arányban birtokolta a részvényeket a Pearlben.

A Molnak szintén 10 százaléka lesz a Pearlben, cserébe saját törzsrészvényeiből 3-3 százaléknyit ad az eddigi tulajdonosoknak.

"Ezzel a stratégiai együttműködéssel a Mol előmozdítja a Nabucco gázvezeték megvalósítását, amellyel célja az európai gázellátás biztonságának növelése" - jelentette ki Áldott Zoltán, a Mol kutatás-termelési igazgatója.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: Hszi Csin-ping látogatása Magyarország Kína melletti markáns kiállását is jutalmazza

A kínaiak a fő világpolitikai stratégiája most a saját mozgástér bővítése, és a jövőben a többpólusú világrend kialakítása – mondta Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a kínai elnök látogatásának jelentőségéről, a pekingi diplomácia módszereiről, a küldöttség összetételéről és az orosz–kínai viszonyról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.08. szerda, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Megmaradt az ötnapos tőzsdei győzelmi sorozat a tengerentúlon

Gazdasági adatok tekintetében ma Németországból érkeztek fontos számok az ipar kilátásaival kapcsolatban, ezen kívül megjött az európai kiskereskedelmi adat is, illetve a hazai kiskereskedelmi számok is. Tegnap kimondottan jó hangulatban zajlott a kereskedés a tőzsdéken, nagyot tudott a hazai piacon ralizni az OTP. A magyar tőzsdén a Richter volt a legjobban teljesítő nagypapír, emellett pedig kitartott a tegnapi széleskörű optimizmus a piacokon, a vezető európai részvényindexek ezúttal is határozott pluszban álltak meg, míg Amerikában óvatos emelkedést láthattunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×