A felmérésben résztvevő alapkezelők: Aegon, Berenberg, Buda-Cash, Budapest Alapkezelő, CIB, Concorde, Credit Suisse, Dialóg, East Capital, Equilor, Erste, Generali, ING, K&H, MKB, OTP, QUAESTOR, RCM.
A márciusi emelkedés még a múlt hónapban is szakadatlan tartott a nemzetközi és a hazai részvénypiacon is. Ez egyrészről talán nem is csoda, hiszen az értékeltségek rég nem látott mélységekbe süllyedtek, és a folyamatos zuhanások után már szükség volt a szusszanásra.
A kérdés persze, hogy a jelenleg tapasztalt hangulatjavulás mennyire lehet tartós. Sajnos ugyanis úgy tűnik, hogy a makro fundamentumok továbbra sem javultak érdemben, így a jelenleg optimista befektetői hangulat törékeny lábakon állhat.
Részben ezt tükrözi a Portfolio.hu profi befektetők megkérdezésével elkészült havi felmérése is.
A BUX áprilisi 16 százalékos emelkedését követően az alapkezelők korábbi optimizmusának mérséklődése figyelhető meg rövid és hosszú távon egyaránt. A következő három hónap vonatkozásában a profi befektetők nagyobb megosztottságot mutatnak, a válaszok száma nagy szórást mutat a +15/-15 százalékos elmozdulási tartományon belül. Az egy hónappal ezelőtt készített felméréshez képest mindenesetre többen vannak azok, akik -15/-5 százalékos csökkenésre szavaznak.
A hosszabb, 12 hónapos időtáv esetében a többség továbbra is 5 százalék feletti emelkedést vár, de persze azt is látni kell, hogy egy hónap alatt kismértékben csökkent a számuk, miközben a stagnálást, BUX index csökkenést valószínűsítők aránya emelkedett.
Az áprilisi részvénypiaci emelkedés és a hangulat javulásának köszönhetően az alapkezelők legkedveltebb részvényeinek sorába ismét felkapaszkodott az OTP . Míg a nagy részvénypiaci zuhanások közepette előfordult, hogy a bankpapírok pusztán 3 említést kaptak, addig mostanra ez visszakúszott a 6 említéses magasságba. Ezzel a teljesítménnyel a bankrészvények a defenzivitása miatt keresett Magyar Telekomhoz zárkóztak fel.
Az osztalékpapírok azonban a múlt havi említésekhez képest sokat veszítettek, mely összefüggésben állhat azzal, hogy a részvényeket a tavalyi osztalék reményében a múlt hónapban lehetett utoljára megvásárolni.
A MOL esetében is csökkent a kedvencként való említések száma, melyben szerepe lehet annak is, hogy az új nagytulajdonos jövőbeli szándékairól igen keveset tudni. A Richter említéseinek száma is csökkent, bár amennyiben kiszűrjük azok véleményét, akik vagy most, vagy egy hónappal ezelőtt nem álltak rendelkezésre, úgy változatlan az említésszám. A kisebbek közül a jó kilátásokkal kecsegtető PannErgy tört előre, ezúttal két alapkezelőtől is kapott említést, mint kedvenc papír.
Miközben az alapkezelők a BUX elmozdulását illetően kismértékben pesszimistábbak lettek egy hónap alatt, csökkent azok aránya, akik a részvényeket felülsúlyozandónak tartják a saját benchmarkhoz képest. Legtöbben piaci súlyon tartják a részvényeket, és ezen alapkezelők aránya közel 10 százalékponttal emelkedett egy hónap alatt.
Hatalmas zsákmány: az oroszok megszerezték a legújabb amerikai dróntechnológiát