Mivel az erős nyári napsugárzás nem tesz jót egy friss műtéti hegnek és a sebgyógyulást is nehezíti, ezért inkább az őszi, téli hónapokban jön el a tervezhető bőrgyógyászati beavatkozások ideje. Ilyenkor érdemes levetetni például a zavaró anyajegyeket, szemölcsöket – javasolja a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója.
Holló Péter az InfoRádióban elmondta: nyáron számos bőrbetegség aktivizálódhat, melyeknek tünetei rövid időn belül megjelenhetnek. Hozzátette: nagyon sokan csak nyaranta vesznek észre magukon olyan elváltozást, ami korábban nem volt megfigyelhető a testükön, bőrükön, pedig ha még a nyár beköszönte előtt elmennének szűrésre, akkor ez nyilvánvalóvá válna. A bőrgyógyász azt javasolja, hogy évente legalább egyszer menjünk el szűrésre.
A klinikaigazgató kiemelte: a nyaralás alatt vagy akár a kerti munkavégzés közben nagyon sok olyan behatás, sérülés érheti a bőrünket, ami télen nem történhet meg.
Friss sebbel vagy varratokkal pedig nem javasolt napra menni, mivel a heg ilyenkor nem gyógyul szépen, sőt akár be is gyulladhat.
Éppen ezért most van az az időszak, amikor egy halasztható, nem sürgős beavatkozást el lehet végezni. Mint fogalmazott, egy-egy seb „így vagy úgy begyógyulhat a nyáron”, de adott esetben visszamaradhatnak bizonyos tünetek, amelyeket szintén érdemes megnézetni bőrgyógyásszal ősszel vagy télen.
Holló Péter arról is beszélt, hogy milyen tünetek esetén kell azonnal orvoshoz menni. Egyes fertőzéseknek, illetve például az övsömörnek is a nyár a fő szezonja, de figyelmeztetett, hogy nem csak nyáron alakulhatnak ki bőrelváltozások vagy bőrbetegségek, és ha ilyeneket tapasztalunk, nem szabad halogatni a segítségkérést egy szakembertől.
A klinikai onkológus kitért arra is, hogy a páciensek mennyire veszik komolyan a tüneteket. Mint mondta, egyesek „már kisebb, banális bőrtünet esetén is szaladnak” a bőrgyógyászhoz, de ott van a másik véglet is, amikor a betegek nagyon súlyos, kiterjedt tünetekkel sem hajlandók elmenni az orvoshoz vagy túl későn szánják rá magukat erre a lépésre. Holló Péter hozzátette: egyes betegségek esetén fontos, hogy a páciensek minél előbb ellátásban részesüljenek.
Ha valaki megelőzési céllal szeretne levetetni egy anyajegyet, mert az például rossz helyen található, sérülésnek van kitéve vagy egyszerűen csak zavarja a viselőjét, szintén érdemes őszre, télre vagy kora tavaszra ütemezni a szükséges beavatkozást. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ha valaki nyáron jelentkezik egy gyanús vagy rosszindulatú növedékkel, akkor őt nem kezelik. Sőt, amikor az emberek strandra járnak, testfelületük nagy része fedetlen, jobban feltűnik, ami máskor a ruha alatt rejtve marad. A daganatgyanús vagy már igazoltan rosszindulatú elváltozásokat tehát a lehető leggyorsabban, akár nyáron is eltávolítják.
Az előttünk álló hidegebb hónapokban értelemszerűen több réteg ruha fedi és védi majd a testünket, de ilyenkor is nagyon fontos az önvizsgálat. A bőronkológus azt tanácsolja,
érdemes havonta átnézni a testünket, bőrünket, illetve ha van, megfigyelni az anyajegyünket, hogy nem történt-e valamilyen elváltozás.
Ha pedig egy korábban már észrevett anyajegy színe, alakja, szimmetriája, pigmentációja megváltozik, esetleg kiemelkedővé válik, kisebesedik, vagy a korábban ép bőrön jelentkezik valamilyen gyanús elváltozás, ezeket a tüneteket a lehető leghamarabb meg kell mutatni egy szakembernek, aki el tudja dönteni, hogy igényel-e bármilyen beavatkozást.