eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
házasság gyűrű kezek ujjak
Nyitókép: Pixabay

Aggódnak Pekingben: fogy a kínai népesség!

Kínában, amely immár nem a világ legnépesebb országa, drámai módon visszaesett az idén a házasságok száma. Mindezek nyomán felmerült, hogy a romló születési kedvet pénzbeli ösztönzőkkel kellene megtámogatni.

Az idén „mindössze” hatmillió házasság köttetik várhatóan Kínában – a külső személő számára csillagászati szám a Kínai Népköztársaság számára aggasztó adat. Az év első kilenc hónapjának tükrében ugyanis azt jelenti, hogy több mint 16 és fél százalékkal esik vissza a házasságok száma a tavalyi év megegyező időszakához képest.

Ami még aggasztóbb Peking számára: ha csak a harmadik negyedévet nézzük, akkor 25 százaléknál is nagyobb a visszaesés. A gyenge házasodási és gyerekvállalási kedv, valamint a fogyatkozó lakosság különösen nagy kihívást jelent a döntéshozóknak, akik az utóbbi időben kézzel-lábbal igyekeznek, hogy lökést adjanak a gazdasági növekedésnek.

Elemzők szerint a rossz demográfiai mutatók komolyan veszélyeztetik Kína hosszú távú fejlődését és a munkaerőpiac stabilitását.

A kormányzat ezért most olyan támogatási rendszer bevezetését ígéri, amely további adókedvezményeket ad a szülőknek, hogy úgymond „szülésbarát társadalmat” építsenek fel. A központi kormány befolyásos szerve, az államtanács egy hete az egészségügyi, lakhatási és szabadságolási kedvezmények növelését ígérte, hogy elhárítsa a világ második legnagyobb gazdaságát fenyegető demográfiai válságot.

Helyi szinten már az elmúlt években előrukkoltak támogatásokkal, de a központi kormányzat most részletes, országos szintű tervet akar bemutatni, amely elemzők szerint évi 70 milliárd amerikai dollárnak megfelelő pénz elköltését foglalja majd magában.

A kormányrendelet meghirdetett célja egy olyan közeg létrehozása, amelyben mindenki „tiszteli és támogatja a gyerekszülést”. A potenciális szülők nemcsak adókedvezményekre számíthatnak, de a társadalombiztosításba beépített kedvezményekkel támogatják például a mesterséges megtermékenyítési programokat is.

A többgyermekes családok előnyöket kapnak az ingatlanvásárlás terén és magasabb összegű hiteleket vehetnek fel, nagyobb lakásokra.

Tudósítók megjegyzik: Kínában a következő évtized során körülbelül 300 millió 50 és 60 éves lakos – közel annyian, mint az egész amerikai lakosság – távozik az aktív dolgozók köréből és nincs biztosítva az időskori ellátásuk. Jelenleg sok idős embert teljes mértékben a gyerekei tartanak el. „Egyik hónapot a fia, a másikat a lánya állja” – mondták a BBC-nek az északkeleti Liaoning tartományában a lakosok az egyik 85 éves férfire mutatva.

A most időssé váló generáció azonban az „egy gyermek politika” miatt már csak egy utódra támaszkodhat – aki a gazdasági változások miatt gyakran már amúgy is messze él. Tetézi a gondokat, hogy az állami nyugdíjalap 2035-re kifogyhat a pénzből, ami azt jelenti, hogy sürgősen több dolgozóra van szükség az idősek eltartásához.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×