eur:
401.41
usd:
371.12
bux:
73990.26
2024. október 21. hétfő Orsolya

"Az édesség maga az orvosság"

Egy kávéskanálnyi cukor segít lenyelni az orvosságot - de mi van akkor, ha maga az édesség az orvosság? Bár ez túl szépen hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, mégis az: egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a méznek valóban gyógyhatása van. Ami azonban a többi "méhterméket" - a méhpempőt, a méhmérget és a propoliszt - illeti, már van okunk a kétkedésre.

lTudományos bizonyítékok sora mutatja, milyen hasznosak a számunkra ezek a kedves, hatlábú, pollengyűjtögető kis jószágok - ezeket a bizonyítékokat vette sorra a US News & World Report.

A méz segít...

Ha az ember megégeti magát

Megégette a kezét főzés közben? Semmi ok az aggodalomra! A méz gyógyítja az égési sérülést - ezt több tudományos vizsgálat is alátámasztja. Bebizonyosodott, hogy a méz gyorsabban hat, mint a többi gyógymód, ha a sérülés nem nagyon komoly.

Ha lassan gyógyulnak a fertőzött karon és lábon a fekélyek

A méz természetesen nem csodaszer, egy teáskanálnyi adag nem tünteti el egy pillanat alatt a tátongó fekélyeket. Mi több, a betegség kezelésére nem is enni kell a mézet, és nem is jó mindegyik fajta. Ám az új-zélandi manuka bokor virágjából készített méz hatékony mikrobaölő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyet a gyógykenőcsbe keverve, pakolásként kell a sebre tenni.

Ha megfázott

Azt hiszi, hogy használnak a köhögésre ajánlott gyógyszerek? Akkor kit szól ahhoz, hogy az amerikai gyógyszer- és élelmiszerellenőrző hatóság (FDA) maga is kétségbe vonja ezeknek a vény nélkül kapható szereknek a hatékonyságát, és arra figyelmeztet, hogy a potenciális mellékhatások miatt két évnél fiatalabb gyerekeknek nem is szabadna adni belőlük.

Mit tegyen akkor a szülő, ha a gyereke tüsszög, szipog és köhög? Adjon neki egy kanál hajdinamézet! A Penn Orvosi Egyetem kutatói ugyanis összehasonlították a mézet és a dextrometorfán-tartalmú köhögéscsillapító gyógyszereket - és azt találták, hogy a méz a hatásosabb.Ha az embernek Forunier-gangrénája van

Ez az üszkösödés még ma is életveszélyes, a halálozási arány 30 százaléknál magasabb. Bűzös sebek keletkeznek a bőrön, a betegség általában magas lázzal jár.

Az üszkösödésnek ez a fajtája elsősorban a férfiakat érinti, bakteriális fertőzés okozza és elsősorban a külső nemi szervek környékén jelenik meg. Bár igen ritka betegség, a belső szervek leállását és halált is okozhat.

De hála Istennek, a méz ezen a kóron is segít. Egy 2004-ben publikált tanulmány szerint azok a férfiak, akiknek a sebeit mézes keverékkel kezelték, gyorsabban meggyógyultak, mint azok, akiket a hagyományosan dunsztkötéssel.

Bár néhány beteg mindkét vizsgált csoportból meghalt (14-ből egy a mézzel kezelt, és 16-ból kettő a másik csoportból), és kilenc-kilencnél kellett bőrátültetést végezni, a "mézesek" átlagosan 19 nap után hagyhatták el a kórházat - szemben a másik csoport 27 napjával.

Ha valakinek MRSA-fertőzése van

Az MRSA a methicillin rezisztens Staphylococcus aureus baktériumtörzsek rövidítése - ezek adják a kórházi fertőzések 60 százalékát, az antibiotikumos kezelésnek ellenálló baktériumok azonban már a többi közegészségügyi intézményben is megjelentek.

Az MRSA-fertőzés általában csak a bőrt érinti - ennek következtében vörhenyes kiütések jelennek meg. Előfordul azonban, hogy a fertőzés a belső szervekre is átterjed, ilyenkor pedig a következmény végzetes lehet.

A jó hír az, hogy a már említett manuka méz a kutatók legnagyobb meglepetésére képes megölni a baktériumokat.

Még nem dőlt el viszont, hogy hat-e a méz...

A multiplex szklerózisra (MS)

Vannak, akik régóta állítják, hogy a méhméreg (amelynek jellegzetes aminosava a csak a méhek vérében és bizonyos virágporokban előforduló taurin, és amelyet nagy hatékonysággal alkalmaznak a reuma, sok ízületi gyulladás, az idegzsába, a szivárványhártya és az ideghártya gyulladása esetén) csökkentheti az MS pusztító hatását is.Bizonyíték azonban erre még kevés van. 2005-ben holland kutatók próbáltak a dolog végére járni egy kisebb, mindössze 26 beteget érintő kísérlettel. Az eredmény: a méhméreg nem csökkenti a betegség aktivitását, a fizikai tehetetlenség mértékét és a fáradtságérzetet és nem javítja a betegek életminőségét.

A Georgetowni Egyetem kutatói is csak annyit állapítottak meg, hogy a kórban szenvedők számára biztonságos a méhméreg, de szerintük átfogóbb vizsgálat szükséges annak megállapításához, hogy van-e a szernek a számukra bárminemű egészségügyi haszna.

Ízületi gyulladás okozta fájdalomra

Az ízületi gyulladás okozta fájdalmakat még a sztoikusok is nehezen viselik, ezért minden beteg igyekszik belekapaszkodni a legkisebb reménysugárba is, ami enyhülést ígér. Felvetődött, hogy nem segíthetne-e rajtuk a méhméreg? Néhány beteg alkalmazza is a módszert, úgy, hogy megcsípeti magát a méhekkel, a "kezelés" hatékonysága azonban nem bizonyított.

Krónikus arcüreggyulladásra

Ez a kellemetlen és elkeserítő betegség szinte állandó fejfájással, folyamatosan csepegő orral jár, és sárgás váladék keletkezik a torok hátsó falán. Laboratóriumi kísérletek szerint a méz a hagyományos antibiotikumoknál hatásosabban pusztítja el a baktériumokat, de az még nem bizonyított, hogy embereknél is hatásos a kezelés.

Az élettartam növelésére

Azok a lárvák, amelyeket a dolgozók kizárólag méhpempővel táplálnak, sokáig élő, hatalmas királynőkké válnak. Lehet, hogy a méhpempőtől az emberek is nagyobbak és erősebbek lesznek, és tovább élnek? Sokan hiszik, hogy a válasz igen, ezért lett a méhpempő drága táplálék kiegészítő, amelyet a legtöbb bioboltban árulnak. Ugyanakkor kevés kutatás bizonyította, hogy a méhpempő többet használna, mint a lekvár, amelyet reggelenként a pirítósra kenünk.

Fülzsírra

Szeretne egy méhviasszal bevont csövecskét dugni a fülébe, meggyújtani a végét, hogy így pucolja ki a zsírt? Rettenetesen hangzik, igaz, pedig a "fülgyertya" igen népszerű terápia, amellyel a hívei szerint hatékonyan kezelhető egy sor betegség.

Tudományos kutatásokból azonban az derült ki, hogy a fülgyertya nem okoz elég szívóhatást a zsír eltávolításához. Ráadásul arról sem érdemes megfeledkezni, hogy a legfrissebb kutatások szerint a fülzsírt nem is szabad eltávolítani, mert az tartja egészségesen a fület.

Arról nem is beszélve, milyen súlyos veszélyt jelent, ha a forró viasz véletlenül belekerül a fülcsatornába!

Címlapról ajánljuk

Hatott az Airbnb-tiltás Terézvárosban – máris megmozdult az ingatlanpiac

Nőtt a kínálat és csökkentek a négyzetméterárak azt követően, hogy Terézvárosban megtiltották a rövid távú lakáskiadást. Bár a szabályozás csak 2026 januárjától lép életbe, a tipikusan ilyen célokra fenntartott ingatlanok négyzetméterára 5 százalékkal csökkent – mondta az InfoRádióban az Ingatlan.com vezető elemzője. Balogh László hozzátette: a kerületben 2700 olyan ingatlan található, amelyet erre a célra használnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.22. kedd, 18:00
Szabados Richárd
a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára
Gyengén indították a hetet a tőzsdék

Gyengén indították a hetet a tőzsdék

Felemás hangulatban indult a kereskedés hétfőn az európai tőzsdéken, de a délelőtti bizonytalankodás után a koradélutáni órákra lefordultak a vezető indexek, és a tengerentúlon is esett a piac. Az ázsiai részvénypiacokon a kínai tőzsde emelkedett ma, a befektetők a kínai jegybankra figyelnek az élénkítő lépések közepette, ezen kívül egy német ipari termelői infláció érkezett délelőtt. A hét már a vállalati eredményekről is szól, viszont fontosabb negyedéves gyorsjelentés hétfőn nem lesz kereskedési időben. Itthon a hét eseménye az MNB kamatdöntése lesz kedden. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint változatlanok maradhatnak a kamatok, a Magyar Nemzeti Bank holnapi ülésén aligha folytatja a kamatcsökkentést. Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×