eur:
390.86
usd:
366.84
bux:
0
2024. május 1. szerda Fülöp, Jakab

Nem szabad eltűrni a hisztit: Agresszív óvodásból lesz az erőszakos bűnöző

Kisgyermek korban kell megfékezni az agressziót, hogy a felnőttek ne legyenek erőszakosak - figyelmeztetnek pszichológusok. Az egyik legnevesebb szakértő szerint a kicsik nem a társaiktól, a felnőttektől, a televízióból és a videó játékokból tanulják el az agressziót.

A legtöbb kisgyermek természetéből adódóan hajlamos a fizikai erőszakra - állítja Richard Tremblay neves gyermekpszichológus, a Montreali Egyetem professzora. Az agresszivitás csúcsát 18-42 hónapos koruk között éri el - ha tehát a szülők ebben az időszakban nem fékezik meg őket, akkor felnőtt korukban is erőszakosak lesznek.

Tudományos bizonyíték is van arra, hogy a kontrollálatlan kisgyermekkori erőszak közvetlen kapcsolatban van a felnőttkori bűnelkövetéssel és kábítószer-fogyasztással - figyelmeztetett a professzor, aki kutatási eredményeiről kedden számolt be a Royal Society londoni ülésén.

Tremblay szerint genetikai és környezeti tényezőktől függ, megtanulja-e a kisgyermek azt, hogyan ne legyen erőszakos. Kutatások például kimutatták, hogy azok a nők, akik a terhesség alatt is dohányoznak, kevésbé hajlamosak lenevelni a gyermeküket az erőszakos viselkedésről.

Problémás anya problémás gyermeke


Növelheti a kicsik agresszióját az is, ha a szülők keveset keresnek és a családi életük nem harmonikus, de az is, ha az édesanyjuk túl fiatalon szült, és maga is problémás gyerek volt.

Más szakértők azonban úgy vélik, hogy Richard Tremblay túlságosan leegyszerűsíti a problémát. Donald Christie, a Strathclyde-i Egyetem professzora szerint nincs elég bizonyíték, amely alátámasztaná a kollégája feltételezését.

A tudósok már régóta vitatkoznak arról, mi okozza a kisgyermekek agresszióját. Korábbi kutatásokból kiderült, hogy a szerotonin és a monoamin-axidáz A alacsony szintje az agyban összekapcsolható az erőszakos viselkedéssel az embereknél és az állatoknál is. Ezeknek az anyagoknak a szintjét a gének határozzák meg.

Nevelés ellensúlyozza a "rossz" géneket

Ugyanakkor egyre több kutatás eredménye mutatja azt, hogy az erőszakra hajlamosító gének öröklése önmagában nem vezet ahhoz, hogy valaki agresszív legyen - vagyis a megfelelő nevelés ellensúlyozhatja a hatást.

Egy 2004-es amerikai kutatásból például kiderült, hogy az alacsony monoamin-axidáz A-szinttel született kismajmok normális felnőttek lettek, ha jó anyjuk volt - viszont kimondottan agresszívvá váltak, ha testvéreikkel magukra hagyták őket.

Két évvel korábban pedig azt állapították meg londoni kutatók, akik 400, alacsony monoamin-axidáz A-szinttel született fiút vizsgáltak, hogy a gyerekek közül csak azok lettek antiszociálisak, akiket kiskorukban bántalmaztak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
Jön a hét legfontosabb eseménye: ma eldőlhet, merre indulnak a piacok

Jön a hét legfontosabb eseménye: ma eldőlhet, merre indulnak a piacok

A befektetők számára a mai lesz a hét legfontosabb napja, ugyanis ma tartja kamatdöntő ülését a Fed. A kamatok szinten tartása szinte biztosra vehető, kérdésből viszont van bőven. Hogyan reagál a jegybank az infláció visszapattanására? Hogyan értelmezi a zavaros reálgazdasági és munkaerőpiaci folyamatokat a jegybank? Mekkora az esélye a recessziónak? Kamatvágás vagy kamatemelés lesz a Fed következő lépése? Ezek a kérdések izgatják most a piacokat, és ha úgy érzik, hogy valamelyikre választ kapnak, a piaci mozgások garantáltak. Minden fél mondatnak jelentősége lesz a mai eseményen, amely után akár teljesen új narratíva is kialakulhat a világpiacokon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×