génmódosítás
Bejelentést tett az amerikai hírszerzés a koronavírusról
A valamennyi amerikai hírszerző szervezetet összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság a vírus eredetével kapcsolatban adott ki közleményt.
Eltűnt a génmódosított újszülöttekkel kísérletező kutató
Ho Csien-kujnak nyoma veszett, miután a kínai állam és a sencseni egyetem is elítélte tettét.
Génmódosított csecsemők: tudományos szenzáció vagy botrány?
Megszülettek a világ első génmódosított csecsemői. A lombik programban fogant két kislányt valószínűleg immúnissá tette a HIV-vírus ellen a kínai kutató Ho Csien-kuj, aki a kísérletet végrehajtotta. A tudományos közösség elhatárolódik a tettől, és emberkísérletnek minősítette a beavatkozást.
A nagy kérdés: a genomszerkesztésre is érvényes-e a GMO-tilalom?
Versenyhátrányba kerülhet az Európai Unió, ha egy kalap alá veszi a génmódosítást és a genomszerkesztést - derült ki az MTA konferenciáján.
Mégis jöhetnek a génmódosított termékek?
Lazítaná az új génmódosítási technológiákkal előállított élelmiszerek és haszonnövények szabályozását egy uniós főtanácsnok, aki véleményét már el is juttatta az üggyel foglakozó Európai Bírósághoz.
Feje tetejére állítja a tudományos világot ez az új technológia
GMO-nak számítson-e a génszerkesztett kukorica? Használhatunk-e génkampányokat maláriát terjesztő szúnyogokkal szemben? Segíthetik-e génszerkesztett sertések a szervátültetésre várókat? Milyenek az emberi génterápia kilátásai? Ezekről és hasonló kérdésekről adott ki jelentést az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete. A jelentés összefoglalóját magyar fordításban közöljük.
A génmódosítás határait súrolják egyes cégek kísérletei – lapszemle
A Magyar Idők arról ír, hogy egyes cégek az Európai Unió szigorú génmódosítási szabályait is könnyen kikerülő eljárásokat tesztelnek. A Magyar Nemzet cikke szerint ráfizethet Budapest a metrófelújításra. A Magyar Idők cikkéből kiderül: már csak napok kérdése, és elérhetővé válik az Otthon melege program kifejezetten gázkonvektorok cseréjét érintők köre.
Mindent átalakíthat itthon ez a módszer
Mik azok a ciszgenikus növények, és mi a molekuláris növénynemesítés?
GMO-mentesek a hazai növények, de mi lesz az állatokkal?
Nemzeti Fehérjetakarmány Programot készít a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ – mondta az intézmény főigazgatója. Gyuricza Csaba kifejtette: jelenleg az állattenyésztésben felhasznált fehérje zöme import, és mivel leginkább Amerikából jön, bizonytalan a GMO-mentessége, ezért szükséges növelni a hazai fehérjeforrást.
Életeket ment, de még sok dolog ismeretlen a génszerkesztésben
A gyógyászatban már alkalmazzák a génszerkesztés módszerét, sőt, már életeket is mentettek meg vele. Az AIDS kezelésében egészen biztosan szerepet fog játszani, és lehet, hogy sokkal többre is képes lesz majd, ha a genomikában elkezdik kihasználni valamennyi lehetőségét. Az InfoRádió által megkérdezett kutató azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy az erkölcsi megfontolások mellett prózai okai is vannak annak, hogy nem terjedt el robbanásszerűen ez a fajta beavatkozás. Ugyanis egész egyszerűen még nem értjük teljesen pontosan az öröklődési folyamatokat. Még azt az egyszerűnek tűnő dolgot sem tudjuk egyelőre megmondani, hogy pontosan mely gének felelősek mondjuk a testmagasság kialakulásáért – hozta példaként Varga Máté, az ELTE Genetikai Tanszékének kutatója az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinműsorában.