eur:
389.73
usd:
362.69
bux:
68066.01
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

Gyurcsány adópolitikai elképzelései hétről hétre

"Ez az adócsökkentés kormánya." - mondta Gyurcsány Ferenc 2006-ban. A választási jelmondatból azonban tulajdonképpen semmi sem valósult meg, az elmúlt fél évben pedig szinte hétről hétre változtak a kormány adópolitikai elképzelései.

Jelentősen és határozottan kell csökkenteni a személyi jövedelemadót és a tb-járulékot, ezzel egyidejűleg el kell törölni a vállalkozások, magánszemélyek különadóját - jelentette be ma Gyurcsány Ferenc. Az elmúlt hónapok adóügyi elképzeléseit vizsgálva azonban korántsem egyértelmű, hogy a kitűzött célok hosszú távon is megmaradnak.

2008. szeptember 26-án a Munkáltatók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy a világgazdaság lassulása csak óvatos gazdaságpolitikát és adócsökkentést tesz lehetővé.

Alig egy héttel később, a Megegyezés című javaslatcsomagról tartott vitanapon a miniszterelnök úgy fogalmazott: "Adócsökkentésből nem lesz képzettebb a magyar polgár. Adócsökkentésből nem tudjuk előállítani azt a helyzetet, hogy sokkal többen járjanak bölcsődébe, és naponta kapjanak egy tányér levest."

Az október 18-ára összehívott Nemzeti Csúcson is kiemelt téma volt az adócsökkentés kérdése. A kormányfő nem zárkózott el tőle, de a válságkezelés érdekében időt kért, mint mondta: "az adócsökkentés az állam cselekvőképességét csökkenti".

Négy nappal később a közszolgálati rádióban Gyurcsány Ferenc úgy reagált a Fidesz felvetésére, miszerint az adócsökkentéssel munkahelyeket lehet teremteni: "Aki brutális adócsökkentést ígér, annak brutális kiadáscsökkentést is kell csinálni."

A november 26-i kormányülés után kezdett a kormányfő az adórendszeren belüli belső átcsoportosításról beszélni. December 5-én, a Vállalkozók Napján azt mondta: "érdemi, jelentős adócsökkentésre 2009-2010-ben nincs lehetőség, adószerkezeti átalakításokat lehet tenni".

Két hete, a TV 2-nek adott interjújában a miniszterelnök a személyi jövedelemadó és a tb csökkentéséről beszélt.

Ugyanakkor január 26-án - vezető közgazdászokkal való tanácskozása után - Gyurcsány Ferenc ismét óvatosabban fogalmazott, és az adócentralizációt nevezte a következő évek legfontosabb gazdaságpolitikai feladatai egyikének.

Tegnap, a koalícióval való egyeztetés után a miniszterelnök azt mondta, az adó- és a szociális rendszer átalakítását úgy kell végrehajtani, hogy új gazdasági ösztönzőket teremtsen, és pozitívan befolyásolja az adózói magatartást.

A parlament mai, rendkívüli ülésén pedig már arról beszélt Gyurcsány Ferenc, hogy jelentősen és határozottan csökkenteni kell a személyi jövedelemadót és a tb-járulékot, ezzel egyidejűleg pedig el kell törölni a vállalkozások és magánszemélyek különadóját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bujdos Eszter az üzemanyagárakról: most lehetünk optimisták

Bujdos Eszter az üzemanyagárakról: "most lehetünk optimisták"

A kormányzat nyomásának engedve, illetve az olaj világpiaci árának következtében folyamatosan csökken az üzemanyagok ára a hazai benzinkutakon. Ha a forint erősödni tudna a dollárhoz képest, akkor az árak elérnék a régiós középmezőny átlagát. Az InfoRádió az árak alakulásának hátteréről és a várakozásokról kérdezett szakértőt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Órákon belül érkezik az adat, ami eldöntheti a forint sorsát

Órákon belül érkezik az adat, ami eldöntheti a forint sorsát

Sorra töri át a vezető devizákkal szemben a fontos szinteket a forint, a magyar idő szerint délután 14 óra 30 perckor érkező amerikai munkaerőpiaci adatok azonban várhatóan ezúttal is komoly elmozdulásokat hoznak a részvény- és devizapiacokon egyaránt, ennek következtében pedig gyorsan változhat a kép a forint esetében is. Devizapiaci témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. május 3. 11:16
×
×
×
×