eur:
392.9
usd:
366.35
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Minden, amit a szakértői kormányról tudni kell

Amióta kisebbségi kormánya van Magyarországnak, számos elemzőben, közgazdászban és politikusban merült fel az igény egy szakértői kormány felállására. De mi is az a szakértői kormány? És hogyan alakulhat meg egy ilyen kabinet? Az InfoRádió erről kérdezte Lövétei István alkotmányjogászt.

Nincs jogi akadálya egy szakértői kormány létrehozásának - mondta az InfoRádiónak Lövétei István alkotmányjogász, aki hangsúlyozta: a szakértői kormány nem alkotmányossági, hanem politikai fogalom.

Az alkotmányjogász eloszlatta azt a tévhitet, amely szerint egy szakértői kormány csupa szakemberből, míg a nem szakértői kabinet csupa nem szakértőből áll.

A metaforikus kifejezés arra utal, hogy az ilyen kabinet nem politikai, azaz nem úgy jön létre, ahogyan a parlamenti többség kormányt alakít. Ez utóbbi tagjai a választásokon győztes pártok soraiból kerülnek ki, míg a szakértői kormány tagjai egyik pártnak sem prominens képviselői.

Õk azért kapnak bizalmat a parlamenti erőktől, mert a pártok úgy látják: az általuk közösen kialakított programot ők tudják megvalósítani.

Jogszabály nem vonatkozik a szakértői kormányra, annak felállásához mindössze az kell, hogy a pártok képesek legyenek megegyezni egy programban, és találjanak olyan embereket, akik végrehajtják azt.

Ha ez megvan, a kormányalakítás az alkotmány szerint történhet. Praktikusan ez azt jelenti, hogy mivel van egy miniszterelnökünk, ő vagy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal távolítható el, vagyis csak akkor, ha mandátumának visszavonásával együtt a parlament egyben egy új kormányfőt is megválaszt, vagy úgy állítható a helyére más, ha maga mond le.

Ebben az esetben a köztársasági elnök tesz javaslatot az új kormányfő személyére, akit a parlament választ meg - mondta Lövétei István.

Hanganyag: Sigmond Árpád

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×